DEVA, Gelecek ve Saadet yerel seçimde varlık gösteremedi

featured

14 Mayıs’taki seçime CHP listelerinden katılarak toplam 35 milletvekili çıkaran DEVA, Gelecek ve Saadet Partisi, 31 Mart 2024 yerel seçimlerde varlık gösteremediler.

14 Mayıs 2023’te yapılan genel seçimlere Millet İttifakı çatısı altında ve CHP listelerinden katılan DEVA Partisi 15, Gelecek Partisi 10 ve Saadet Partisi 10 milletvekili çıkarmıştı. Dönemin CHP yönetimi, 3 partiye gerçek oy potansiyellerinin çok üzerinde milletvekili kontenjanı ayırdığı için eleştirilmişti.

Muhalefetin seçimleri kaybetmesi nedeniyle tepki toplayan DEVA, Gelecek ve Saadet Partisi, 31 Mart 2024 yerel seçimlerde varlık gösteremediler.

DEVA, İLK BELEDİYESİNİ KAZANDI

Türkiye genelinde belediye başkanlıkları seçiminde yüzde 0.23 oy alan DEVA Partisi sadece Adıyaman’ın Çelikhan ilçesinde belediye başkanlığını kazandı. Üç dönemdir AKP’de olan Çelikhan Belediyesi, DEVA’nın kazandığı ilk belediye oldu.

GELECEK HİÇBİR YERDE KAZANAMADI

DEVA PArtisi gibi Gelecek Partisi de ilk kez kendi logosuyla terel seçime katıldı. Türkiye genelinde oyların yüzde 0.06’sını alan Gelecek Partisi hiç belediye kazanamadı.

SAADET PARTİSİNİN OYLARI DÜŞTÜ

31 Mart 2019’da yapılan yerel seçimlerde yüzde 2,71 oy alan Saadet Partisinin oyu yüzde 0.99’a geriledi. Saadet Partisi bir ilçede seçimi önde tamamladı.

Kaynak: evrensel

Yorumlar kapalı.Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Batman Burada ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!