DEVA Partili Ekmen’den Esat Oktay açıklaması: Tescilli işkenceci

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Deva Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Mersin Milletvekili Mehmet Emin Ekmen, İzmir’de bir okula Esat Oktay Yıldıran adının verilmesine tepki gösterdi.

İzmir’in Buca ilçesindeki Belenbaşı Köyü’nde bulunan Belenbaşı İlkokulu’nun binasının yıkılıp tekrar yapılmasının ardından isminin “Şehit Esat Oktay Yıldıran İlkokulu” olarak değiştirildi. Diyarbakır Cezaevi’nde yapılan işkencelerin faili olan Yıldıran’ın isminin okula verilmesi DEVA Parti Milletvekili Mehmet Emin Ekmen tepki gösterdi.

Ekmen’den açıklama

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Ekmen şunları söyledi, “Esad Oktay Yıldıran’ın isminin İzmir Buca’da bir İlköğretim okuluna verilmesi, nereden bakarsanız bakın, büyük bir akıl tutulmasıdır. Esat Oktay Yıldıran, Diyarbakır 5 Nolu Askeri Cezaevi olarak bilinen, darbe dönemi cezaevinde onlarca kişinin ölümünden ve yüzlerce kişinin insanlığa aykırı işkenceye maruz kalmasından sorumlu bir kişidir. Bu kişi, o günkü darbe dönemi şartlarında dahi işkence fiilleri dolayısıyla yargılanıyor, ancak bir ceza almıyor.

‘Tescilli işkenceci’

Ölümünden sonra Meclis’te yapılan tartışmalarda, bu kişinin işkenceci yönü Türkiye Büyük Millet Meclisi tutanaklarına geçiyor. Tescilli bir işkencecinin, hakkında onlarca kitap yazılmış, yüzlerce hatırat ve anekdot bulunan bir kişinin, isminin bir İlköğretim okuluna verilmesini hangi akılla izah edebiliriz? Üstelik, bu işkencecinin fiillerini gerçekleştirdiği Diyarbakır Cezaevi, sayın Cumhurbaşkanı tarafından büyük bir müjdeyle bir hafıza müzesi olarak ilan edildi. Şu anda Kültür Bakanlığı’nda özel bir komisyon, burayı dönemin işkencelerini unutturmayacak bir şekilde bir hafıza müzesine dönüştürmek için çalışıyor.

‘Bur bir Mustafa Muğlalı olayıdır’

Türkiye Büyük Millet Meclisi İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Sayın Mustafa Yeneroğlu iken, bir alt komisyon kurularak, bu cezaevindeki bütün işkence ve insanlığa aykırı fiiller kayıt altına alınmıştır. Şimdi böyle bir durumda, bu ismin bu okula verilmesi, Kaymakamlığın ve Valinin buna onay vermesi üzerine, bir de bunun için özel bir tören yapılması, akla ve vicdana sığar mı acaba? Ak Parti’nin Kürtlere vermiş olduğu sıcak mesajların karşısında bunu nereye oturtacağız acaba?

Bu, ikinci bir Mustafa Muğlalı Paşa olayıdır. Mustafa Muğlalı Paşa nedir? 1943 yılında, kaçakçı olduğu iddiasıyla 33 kişiyi bu Paşa öldürüyor. Tek parti döneminde yargılanamıyor. Demokrat Parti döneminde bu kişi yargılanarak ceza alıyor. Ancak daha sonra bir darbeden sonra, adeta intikam alır gibi, bu 33 kişinin katledildiği yere çok yakın bir noktada, Mustafa Muğlalı Paşa’nın ismi, Özalp’ta bir askeri garnizona veriliyor.

‘İdari tahkikat yapılmalı’

Eski Milli Eğitim Bakanımızdan Hüseyin Çelik’in ısrarlı takibi sonucunda, Muğlalı Paşa’nın ismi 2011 yılında o garnizondan kaldırılmıştı. Oktay Yıldıran’ın da ismi Fatih’te bir anıt parka işleniyor; ancak 2010 yılında gelen tepkilerden sonra kaldırılıyor. Yani demem o ki, bu mesele bilinmeyen bir mesele değil. Türkiye’de siyaset ve devletle az buçuk ilişkili olan herkesin bildiği bir mesele. Bu, bir akıl tutulmasıdır, bu bir bir vicdan tutulmasıdır ve bu kabul edilemez. Behemehal bu isim bu okuldan kaldırılmalı ve kaldırılmakla yetinilmemeli; bu süreci yürütenler hakkında idari tahkikat yapılmalıdır” ifadelerini kullandı.

Yorumlar kapalı.

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Batman Burada ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!