DİSK asgari ücret önerisini ilk kez açıklamadı

featured

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, 11 Aralık’ta başlayacak asgari ücret görüşmeleri öncesi yaptığı açıklamada, “İlk kez bu yıl DİSK olarak asgari ücret konusunda bir rakam söylemiyoruz, insanca yaşanacak bir ücret istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Milyonlarca emekçiyi ilgilendiren ve pazartesi günü (11 Aralık) başlayacak olan asgari ücret görüşmeleri öncesi, DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, DİSK Genel-İş Genel Merkezi’nde bir basın toplantısı düzenledi.

‘ASGARİ ÜCRET YILDA 4 KEZ BELİRLENMELİ’

“DİSK olarak enflasyon nedeniyle bu yıl ilk kez rakam veremediklerini” ifade eden Çerkezoğlu’nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Asgari ücret, yüksek enflasyon koşullarında yılda 4 kez belirlenmelidir. Bir evde 2 kişi çalıştığında gelirleri, yoksulluk sınırını aşmalıdır. Asgari ücret, uluslararası standartlara uygun şekilde işçinin ailesi ile birlikte geçinebileceği bir ücret olmalıdır. Asgari ücret sonrası ilk vergi dilimine uygulanacak oran, yüzde 10’a düşürülmelidir. Vergi dilimleri artırılmalıdır. Çalışanların, yıl içerisinde sanki zengin olmuşlar gibi bir üst vergi dilimine girmeleri kabul edilemez. En düşük emekli aylığı, en az asgari ücret düzeyine yükseltilmelidir. Özel sektördeki işçilerle kamu işçileri arasında ayrım yapmak Anayasa’nın eşitlik ilkesine aykırıdır. Asgari ücret, en düşük kamu işçisi ücreti ve en düşük memur maaşı dikkate alınarak hesaplanmalıdır.

‘BU YIL İLK KEZ ASGARİ ÜCRET KONUSUNDA RAKAM SÖYLEYEMİYORUZ’

Biz her yıl masada olmamamıza rağmen ayrıntılı bir rapor hazırlıyoruz ve bu rapordaki bilimsel veriler ışığında da rakam önerimizi paylaşıyoruz. İlk kez bu yıl DİSK olarak asgari ücret konusunda bir rakam söylemiyoruz. Çünkü o kadar yüksek enflasyonlu bir süreç içerisindeyiz ki bizim aralık ayı başında söyleyeceğimiz rakam, 2 ay içerisinde bile uçup gidecek. Dolayısıyla biz asgari ücrette artık rakamların peşinde koşmak istemiyoruz. İnsanca yaşanacak bir ücret istiyoruz. Daha da önemlisi Türkiye’yi asgari ücretliler toplumu olmaktan kurtaracak politikaların hayata geçirilmesi gerektiğini söylüyoruz.

‘GELİRDE ADALET, VERGİDE ADALET VE İNSANCA YAŞANACAK BİR ÜCRET’ YÜRÜYÜŞÜ

Bu hafta iş yerlerinde başlayan mücadelemiz, tüm bölgelerde gerçekleştireceğimiz kitlesel işçi buluşmalarıyla, kent kent, meydan meydan büyüyecek. DİSK Yönetim Kurulu olarak doğudan batıya, kuzeyden güneye, bölge bölge, kent kent ülkemizi dolaşacağız. ‘Gelirde Adalet, Vergide Adalet ve İnsanca Yaşanacak Bir Ücret’ mücadelesi için üyemiz olsun olmasın, sendikalı olsun olmasın tüm işçilerle, emekçilerle, emeklilerle meydanlarda buluşacağız. İstanbul’dan Ankara’ya ulaşan adalet mücadelesini ülkemizin dört bir yanına taşıyacağız. 8 Aralık’ta Ankara’da, 11 Aralık’ta Edirne’de, 12 Aralık’ta Kırşehir’de, 13 Aralık’ta Mersin’de, 14 Aralık’ta Antalya’da, 15 Aralık’ta İzmir’de, 19 Aralık’ta Artvin’de, 20 Aralık’ta Eskişehir’de, 21 Aralık’ta Kocaeli’de, 22 Aralık’ta Bursa’da ve 25 Aralık’ta İstanbul’da meydanlarda umudu büyüteceğiz.”Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Batman Burada ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!