TKP Diyarbakır il örgütü Şeyh Said’i hedef aldı; ‘Aşiretçi, Cumhuriyet düşmanı’

featured

TKP Diyarbakır İl Örgütü, Şeyh Said’in isminin Diyarbakır’da bulvara verilmesi ile ilgili tepki çeken açıklama yaptı. Şeyh Said için, “aşiret yanlısı, ağa, Cumhuriyet düşmanı” ifadeleri kullanıldı.

Kayyım yönetimindeki Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Çevre Yolu ile Elazığ Çevre Yolu’nu birbirine bağlayacak olan Şeyh Said Bulvarı’ndaki çalışmalara dair sosyal medya hesabından görüntüler paylaşmıştı. Görüntüler üzerine başlayan tartışmaya TKP Diyarbakır İl Örgütü de katıldı.

‘Aşiret yanlısı, ağa’

TKP Diyarbakır İl Örgütü’nden yapılan açıklama tepkiye neden oldu. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Diyarbakır’ın Kayyum yönetimindeki Büyükşehir Belediyesi sosyal medya hesabından yaptığı duyuruda Silvan yolunu Elazığ yoluna bağlamak üzere yapılacak yeni yolun isminin Şeyh Sait Bulvarı olacağını duyurdu.

AKP’nin kayyum Belediyesi’nin adını vermeyi düşündüğü kişiyi yakından tanıyalım.

Şeyh Sait, Cumhuriyet’e karşı saltanatı Laikliğe karşı hilafeti savunmuş, bu nedenle de ‘isyan’ etmiştir.

Şeyh Sait Kürtler adına değil, halifelik adına, yurttan kavulmuş saray adına, Vahdettin adına, İngiliz emperyalizmi yararına ‘isyan’ etmiş bir figürdür. Bugün AKP’li kayyumun yeni yapılacak olan yola Şeyh Sait’in ismini vermesi AKP’nin gerici ve Cumhuriyet düşmanı karakterini gözler önüne sermektedir.

Bizler Diyarbakır’ın Komünist Kürtleri olarak kentimizin yollarında, sokaklarında, caddelerinde Cumhuriyet düşmanı, ağalık ve aşiret yanlısı hilafetçilerin isimlerinin değil, aydınlıktan, eşitlikten, bağımsızlıktan, ilerlemeden yana olan Cîgerxwînlerin, Musa Anterlerin, Yılmaz Güneylerin isimlerini yaşatmak için mücadele edeceğiz.”

 

 

 Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Batman Burada ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!