Diyarbakır’da fırın işçileri iş bıraktı

featured

Diyarbakır’da çalışma şartlarının iyileştirilmesini talep eden fırın işçileri, Dağkapı Meydanı’nda bir araya gelerek iş bırakma eylemi yaptı.

“Diyarbakır fırıncıları haklıdır kazanacaktır”, “Sendika istiyoruz, adaleti sağlayacak başkan istiyoruz”, “Sigortasız işçiliğe son”  ve “Tam yevmiye hakkımız, söke söke alırız” dövizlerinin olduğu eyleme kentte faaliyet gösteren birçok fırın işçisi katıldı.

‘EMEĞİMİZİN KARŞILIĞINI İSTİYORUZ’

Çalışma şartlarının yasal haklar çerçevesinde düzeltilmesini talep eden fırın işçisi Recep Öztekin, sigortasız ve tatilsiz haftanın her günü 14 saat yoğun bir iş temposuyla çalıştıklarını kaydetti. Yoğun çalışmanın sonucu olarak gün sonunda aldıkları yevmiyenin verilen emeğin karşılığı olmadığını dile getiren Öztekin, “Bu hususta işçiler olarak mağduriyetimizi yetkili makamlara beyan ediyoruz. Yurt genelinde yaşanan ekonomik sıkıntılar, alım gücünün oldukça düşmesi, bunun karşılığında biz fırın çalışanları ve ustaların emeğinin karşılık bulmamasından ötürü fırın çalışanları olarak iş bıraktığımızı burada bir kez daha dile getiriyoruz. Fırın çalışanları lehine gerekli hassasiyetin gösterilip çalışma şartlarımızın iyileştirilmesini talep ve temenni ediyoruz” diye konuştu.

Grev, “Başkan istifa” sloganlarıyla son buldu. -MA

 

Yorumlar kapalı.Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Batman Burada ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!