Dolar yükseldikçe… Asgari ücret daha cebe girmeden büyük kayıp yaşadı

featured

Yüksek enflasyon ve alım gücündeki kaybı telafi etmek için ikinci kez zamlanan asgari ücret yine daha cebe girmeden eridi. İlk açıklandığında 486 dolara tekabül eden rakam bugün itibarıyla 425 doların altını gördü.

Seçim döneminde Merkez Bankası’nın arka kapı satışları ile döviz kurlarını baskı altında tutan hükümet, 28 Mayıs sonrası ise ekonomi politikalarında önemli değişimler yapmıştı.

Piyasalar tarafından kabul gören Mehmet Şimşek’in ekonominin dümenine geçmesi sonrası rezerv satışları sınırlandırılmış, faiz artışlarına başlamış ve birçok yeni vergiyi hayata geçirmişti.

Üzerinde baskı kalkan kur ise hızlı bir yükseliş eğilimine girmişti. Seçimden önce 20’nin altında olan dolar/TL bugün 26,96 seviyesine gelerek yeni bir rekor kırdı. Aynı şekilde 28 Mayıs’tan önce 21,5’in altında olan avro/TL ise bugün 30 lirayı aştı.

Dolar kurundaki yükselişle birlikte ilk açıklandığında 486 dolara denk gelen asgari ücret ise daha cebe girmeden 425 dolara indi.

Asgari ücrette yüksek enflasyon nedeniyle yılın ikinci yarısı için bir artış daha yapılmıştı. 2 bin 896 lira zamlanan asgari ücret 8 bin 506 liradan 11 bin 402 liraya çıkmıştı.

Yorumlar kapalı.

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Batman Burada ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!