e-Devlet’e 3 yeni hizmet geliyor

featured

e-Devlet’te artık askerlik işlemleri halledilebilecek! 3 yeni özellik geldi. Vatandaşın işleri çok kolaylaşacak.

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç, e-Devlet Kapısı üzerinden askerlikle ilgili işlemlerin kolayca yapılabildiğini ve “Askerlik” hizmetinin Mart ayında açıldığından bu yana 19 milyondan fazla kişi tarafından kullanıldığını açıkladı. Koç, Türkiye’nin en büyük elektronik altyapısı olan e-Devlet Kapısı’nın 2008 yılında kurulduğunu belirterek, şu anda 63 milyondan fazla kullanıcısı olduğunu söyledi. “Askerlik” hizmetinin askerlik öncesi, yoklama dönemi, sevk dönemi, muvazzaflık dönemi ve yedeklik dönemi olmak üzere 5 dönemi içerdiğini ifade etti.

Koç, askerlik hizmetinin süreçlerinin uzun ve karmaşık olduğunu belirterek, vatandaşların e-Devlet Kapısı’na girerek hangi dönemde olduklarını kontrol etmeleri gerektiğini söyledi. Basın toplantısında, 31 Mayıs’ta bedelli askerlerin sevk döneminin başladığını ve bu vatandaşların sevk belgelerini e-Devlet Kapısı’ndan alması gerektiğini vurguladı. Ayrıca, 1 Haziran’da 2023 yılı 2. dönem erlerin sevk döneminin başlayacağını ve askere gidecek vatandaşların sevk belgelerini askere alım şubelerine gitmeden evlerinden kolayca e-Devlet Kapısı üzerinden alabileceklerini söyledi.

Koç, sadece askere gidecek vatandaşların değil, tüm vatandaşların askerlik durumunu öğrenmeleri gerektiğini ve öğrencilerin yoklama kaçağı olmamaları için askerlik durumlarını kontrol etmelerinin önemli olduğunu vurguladı.

Ayrıca, Koç, e-Devlet Kapısı’nın 2008’de açıldığında 22 hizmet sunarken şu anda 7 binden fazla hizmet sunduğunu belirtti. Koç, konu odaklı bütünleşik hizmetlerin sayısını artırdıklarını ve vatandaşların hizmetleri bulmalarını kolaylaştırmak için çalıştıklarını ifade etti. “Araçlarım” ve “Çalışma Hayatım” gibi hizmetlerin ardından “İkametgahım” ve “Hac işlemleri” gibi yeni hizmetlerin de eklendiğini söyledi. Gelecekte “Aile Hayatım”, “Çocuklarım” ve “Okulum” gibi konu odaklı hizmetlerin de ekleneceğini ve vatandaşların daha kolay bir şekilde hizmetlere ulaşmalarını sağlayacaklarını belirtti.

Yorumlar kapalı.

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Batman Burada ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!