Elon Musk ve yapay zeka uzmanları: ChatGPT durdurulsun

featured

Elon Musk ve bir grup yapay zeka uzmanı ile teknoloji sektörü yöneticileri, yapay zeka sohbet robotu ChatGPT 4’ten daha güçlü bir sistem geliştirmeye ara verilmesi için çağrı yaptı.

Uzmanların imzaladığı açık mektupta, gelişmiş yapay zekanın (AI) topluma ve insanlığa riskleri anlatıldı. İmzacılar arasında ‘Sapiens’ kitabının yazarı Yuval Noah Harari de bulunuyor. Musk dahil 1000’den fazla kişinin imzaladığı açık mektup, kar amacı gütmeyen Future of Life Institute’un sitesinde yayımlandı. Uzmanlar ileri yapay zeka robotlarının geliştirilmesine ara verilmesini talep etti.

Elon Musk ve yapay zeka uzmanları: ChatGPT durdurulsunMektupta, “Güçlü yapay zeka sistemleri, yalnızca bunların etkilerinin olumlu ve risklerinin yönetilebilir olacağından emin olduğumuzda geliştirilmelidir” dendi. Mektupta, ‘insanlarla rekabet eden yapay zeka sistemlerinin ekonomik ve siyasi aksamalar bakımından topluma ve medeniyete yönelik riskleri’ ayrıntılı olarak açıklandı. Yapay zeka geliştiricilerinin denetim için politikacılarla ve düzenleyici kurumlarla çalışması için seslenildi.

Mektubu imzalayanlar arasında, otopilot sistemleri için yapay zekadan faydalanan ABD’li elektrikli araç şirketi Tesla’nın CEO’su Elon Musk, Stability AI CEO’su Emad Mostaque, Alphabet’in DeepMind birimindeki araştırmacılar ve önde gelen yapay zeka geliştiricileri Yoshua Bengio ve Stuart Russell bulunuyor.

Yorumlar kapalı.Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Batman Burada ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!