HDP’den yeni eğitim ve öğretim yılı için açıklama: Anadilde eğitim haktır

featured

Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) İstanbul İl Örgütü, 2023-2024 yeni eğitim ve öğretim yılında öğretmenlerin, öğrencilerin ve velilerin yaşadığı sorunlarına dikkat çekmek amacıyla HDP ve Yeşil Sol Parti’nin bulunduğu ortak binada basın toplantısı düzenledi. Toplantıya Yeşil Sol Parti İstanbul Milletvekilleri Kezban Konukçu, Çiçek Otlu ve Celal Fırat’ın yanı sıra HDP İl Eşbaşkanı İlknur Birol ve Yeşil Sol Parti İstanbul İl Eşsözcüsü Beser Çelik katıldı.

Eğitim masrafları

Toplantıda ilk olarak konuşan Yeşil Sol Parti Milletvekili Konukçu, iktidarın her alanda yarattığı ticarileşme konusunu eğitim ve öğretimde de uyguladığını aktardı. Yüksek enflasyon rakamlarına ve hayat pahalılığına dikkat çeken Konukçu, öğrenci velilerinin gelinen aşamada çocukları için eğitim bütçesi ayıramadığını vurgulayarak, “Aileler çocuklarının kırtasiye masraflarını dahi karşılayamıyor” dedi.

ÇEDES’e karşı mücadele

Yeşil Sol Parti Milletvekili Fırat ise, iktidarın eğitim ve öğretimi adeta dinselleştirmek istediğini aktardı. Fırat, Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB), Diyanet İşleri Başkanlığı başta olmak üzere, çeşitli dini vakıf ve derneklerle ortak yürüttüğü projeler ve imzalanan “işbirliği” protokolleri, okulları çeşitli cemaat, tarikat ve dini grupların etkinlik ve faaliyet alanı haline getirdiğinin altını çizdi. Bu projelerden biri olan Çevreme Duyarlıyım, Değerlerime Sahip Çıkıyorum (ÇEDES) projesine dikkat çeken Fırat,“AYM’nin zorunlu din dersi kararına rağmen ülkede eğitim ve öğretim daha da dinsel motife büründürülüyor. Biz ‘zorunlu din dersi kaldırılsın’ derken ÇEDES projesi ile bu durum dinselleşetirilmek istenmeye devam ediliyor. Bu duruma başta öğrenci velileri dahil herkesin tepki göstermesi gerekiyor” dedi.

Anadilde eğitim talebi

HDP İstanbul İl Eşbaşkanı İlknur Birol ise kentte milyonlarca Kürt çocuklarının eğitim ve öğretimde yaşayacağı sorunlarına dikkat çekti. Eğitimlerine anadilleriyle başlayamayan Kürt çocuklarının her yıl olduğu gibi bu yıl da bir sıfır geriden başlayacağının altını çizen Birol, bu durumu iktidarın, Kürt sorununun çözümsüz bırakmasından dolayı sorunu siyasi olarak ele aldığını belirtti. Bu durumun Kürt sorunuyla yakından bağlantısı olduğuna dikkat çeken Birol, “Anadilde eğitimin verilmemesi Türkiye’nin demokratikleşememesinin önündeki en büyük engel. Anadilde eğitim bu ülkeyi bölmez aksine Türkiye’yi demokratikleştirir. Anadilde eğitim haktır. Kürt çocuklarının okula neşeyle girmesini sağlayacak düzenleme yapılmalı. Kürt çocukları dillerinden utandırılmadan okulda olmak istiyor. İstanbul büyük bir metropol kent” diye konuştu. /MA

Yorumlar kapalı.

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Batman Burada ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!