İçişleri Bakanından ‘mafya’ açıklaması: Suç işlemede kibirlenenlerin, kendini üstün görenlerin nefeslerini keseceğiz

featured

Görevdeki ilk 90 gününde atılan adımları anlatan İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, “90 gün içinde organize suç örgütlerine yönelik yapılan 92 operasyonda 1767 şüpheli gözaltına alındı. Bunların 430’u tutuklandı. Suç işlemede kibirlenenlerin, kendini üstün görenlerin nefeslerini keseceğiz” dedi. Ayhan Bora Kaplan soruşturmasına ilişkin de konuşan Yerlikaya, “Konu artık mahkeme sürecinde. Arkadaşlar yakalamasaydı o adam yurtdışına kaçacaktı. Biz organize suç örgütleriyle, kötülerle mücadeleye duraksamadan devam edeceğiz.” açıklamasını yaptı.

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya bakanlıkta geçirdiği ilk 90 günde atılan adımları anlatmak üzere Ankara’da medya temsilcileriyle bir araya geldi. Hürriyet’ten Gonca Şenay’ın haberine göre, hem terör hem de organize suç örgütleriyle mücadelenin aralıksız sürdüğünü anlatan Yerlikaya, özetle şu bilgileri verdi:

“Hedef en güvenilir ülke olmak”

“Hedefimiz ülkemizin şehirlerini, dünyanın en güvenli şehirleri, ülkemizi de dünyanın en güvenli ülkesi yapmak. Bu amaçla organize suç örgütlerine de mafyavari yapılara da asla göz açtırmayacağız. Son 90 gün içinde organize suç örgütlerine yönelik yapılan 92 operasyonda 1767 şüpheli gözaltına alındı. Bunların 430’u tutuklandı. Biz İçişleri ailesi olarak suç işlemede kibirlenenlerin, kendini üstün görenlerin de nefeslerini keseceğiz, hakkından geleceğiz.

Ayhan Bora Kaplan açıklaması

“Konu artık mahkeme sürecinde. Ankara Emniyeti kendine düşeni yaptı, adalete teslim etti. Mahkeme sürecini izleyeceğiz. Arkadaşlar yakalamasaydı o adam yurtdışına kaçacaktı. Biz organize suç örgütleriyle, kötülerle mücadeleye duraksamadan devam edeceğiz.”

Uyuşturucu operasyonları

“Temel hedefimiz Türkiye’nin uyuşturucu için ulaşılmaz ve yasak bölge olmasını sağlamak. Uyuşturucu suçunu terörle eşdeğer görüyoruz. Uyuşturucu konusunda küresel ölçekte büyük bir arz baskısı altında olacağımız açıktır. Ancak geçmişte olduğu gibi bugün de gelecekte de uyuşturucuya göz açtırmayacağız. Son 90 günde 53 bin 929 uyuşturucu operasyonu düzenlendi. 66 bin 13 şüpheli gözaltına alındı. Bunlardan 5 bin 966’sı tutuklandı.”

Bakanlıktaki atamalar

“Biz hukuk devletiyiz. Burada yapılan mahkeme kararlarını uygulamak. Türkiye’deki tüm kurum ve kuruluşlar yürütmeyi durdurma kararı dahil uygulamak zorunda. Kimse kimsenin aklıyla istihza etmesin. Göreve gelenler performans nedeniyle geldi, görevden alınanlar da yine aynı şekilde.”

Kaçak göçmenlere operasyon

“Göreve geldiğimiz ilk günden beri üzerinde hassasiyetle durduğumuz konuların başında düzensiz göçmen ve göçmen kaçakçılığı organizatörleriyle mücadele geliyor. Son 90 günde Türkiye genelinde göçmen kaçakçılığına yönelik 1285 operasyon yapıldı. Operasyonlarımız sonucunda 75 bin 442 düzensiz göçmen yakalandı. Bunlardan 32 bin 563’ü sınır dışı edildi. Kalanların sınır dışı işlemleri devam ediyor. Son 90 günde sadece İstanbul’da sıranın kendisine geleceği endişesini taşıyan vize, vize muafiyeti veya ikamet süresi biten 89 bin 396 yabancı ülkemizden ayrıldı. Düzensiz göçmen ile ilgili bazı çevrelerce dile getirilen rakamlar gerçekleri yansıtmıyor. Bizim bir tahminimiz var ama biz bunu paylaşmıyoruz.”

Yorumlar kapalı.

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Batman Burada ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!