İddia: DEM Parti’nin AK Parti’den 3 isteği

featured

AKP ile DEM Parti arasında yerel seçimlere ilişkin görüşmelerin gerçekleştirildiği iddia edildi.

31 Mart yerel seçimlerine sayılı zaman kala partilerin çalışmaları da hızlandı. Ankara’da kulislerden sızan bilgilere göre ise AKP ile DEM arasında adı konulmamış bir görüşme trafiği başladığı iddia edildi.

DEM Parti’den 3 talep

Cumhuriyet’ten Selda Güneysu’nun aktardığı kulis bilgilerine göre DEM, İstanbul’da aday çıkarmama karşılığında AK Parti’den üç istekte bulundu ancak söz konusu istekler AK Parti tarafında kabul görmedi. DEM Parti’nin AK Parti’den, “Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nın kazanılması halinde, iktidarın Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne kayyum atamaması, cezaevinde bulunan ve durumu ağır olan bazı tutukluların salıverilmesi ve Abdullah Öcalan’a uygulanan tecritin kaldırılması yönünde taleplerde bulunduğu” iddia edildi.

AK Parti’den yanıt

Ancak AKP’nin DEM’in bu üç isteğine, “Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve diğer belediye başkan adaylarının sicili temiz olması, terör örgütleriyle iltisaklı olmaması ve işbirliğinde bulunmaması halinde zaten belediyelere kayyım atanmadığı, Türkiye’nin terörle mücadelede katettiği mesafe ortadayken, Abdullah Öcalan’a yönelik tecritin kaldırılamayacağı ve durumu ağır olan bazı tutukluların salıverilmesinin mümkün olmadığı ancak durumlarının sağlık raporu ile kesinleşmesi halinde, prosedür gereği cezalarının ev hapsine çevrilebileceği” yanıtını verdiği öne sürülüyor. DEM Parti’nin, taleplerinin AK Parti tarafından kabul edilmemesi sonrasında ise geçen günlerde, “AK Parti’ye karşı İBB başkan adayı olarak eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın eşi Başak Demirtaş’ın adaylığını öne sürdüğü” konuşuluyor

Yorumlar kapalı.

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Batman Burada ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!