İHD Batman Şubesi’nden İHD Diyarbakır binasına yapılan baskına tepki

featured

İHD Diyarbakır Şubesine yapılan polis baskını ve şube sekreteri Ferhat Berkpınar’ın gözaltına alınmasına ilişkin İHD Batman Şubesi dernek binasında basın açıklaması gerçekleştirdi.

Açıklamayı okuyan İnsan Hakları Derneği Batman Şube Sekreteri Av. Zana Yücel Bozkurt, “İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şube Yönetim Kurulu Üyesi Ferhat BERKPINAR hakkında Adıyaman Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturma kapsamında yazılan talimatla, Diyarbakır 4. Sulh Ceza Hakimliği kararı ile Ferhat BERKPINAR’ın gözaltına alınması, ev ve iş yerinde arama kararı verilmiştir. Kararda Ferhat BERKPINAR’ın iş yerinin sanki İHD Diyarbakır Şube ofisiymiş gibi yazılması iyi niyetli olmayıp, insan hakları çalışmalarının suçlulaştırılmasını amaçlayan bir hukuk oyunudur.” dedi.
Yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı: 
“CMK’nın ilgili hükümleri gereği, bir kişi ile ilgili soruşturmada ancak ve ancak üstü, evi, işyeri ve arabası aranabilir. Bunun dışında arama kararı çıkarılması kanunun açık ihlalidir. Gönüllü olarak çalışma yürüttüğü İHD Diyarbakır Şubesi, Ferhat BERKPINAR’ın kişisel iş yeri değildir.Kurumlarımızın avukatları gerekli itiraz ve şikayetlerde derhal bulunacaklardır. Ancak bütün bu işlemleri yapan kolluk birimleri ile yargı mensuplarına hatırlatmak isteriz ki, bu yöntemler bir dönem Türkiye’de sıkça uygulandı ve bunu uygulayanlar şimdi yargı önünde hesap vermektedirler. Özellikle yargı mensuplarının, siyasal iktidarın yargı yolu ile baskı politikalarına araç olmamalarını ve evrensel insan hakları norm ve ilkelerini hatırlamalarını tavsiye ederiz.”

Yorumlar kapalı.Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Batman Burada ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!