İHD: Tahliye şartları oluşan mahpuslar bir an önce tahliye edilmeli

featured

İdare ve Gözlem Kurulları tarafından 2021’den bu yana 313 tutuklunun tahliyesinin engellendiğini açıklayan İHD Batman Şubesi, Anayasa’ya aykırı olan yönetmeliğin yürütmesinin durdurulmasını talep etti.

İHD Batman Şubesi dernek binasında yapılan açıklamayı, dernek eş başkanı Av. Ahmet Şiray okudu.. Açıklamada, hasta tutukluların tahliyelerinin ertelenmesinin umut hakkını ortadan kaldırdığını ve ailelerin de olumsuz etkilendiği belirtilerek, “Mahpusların özgürlüğünü engelleyen İdare ve Gözlem Kurulları’nın iptal edilmesini, tahliye şartları oluşan mahpusların bir an önce tahliye edilmesini talep ediyoruz” denildi.

İHD: Tahliye şartları oluşan mahpuslar bir an önce tahliye edilmeli

Basın açıklamasında konuşan İHD Batman Şubesi Eş başkanı Av. Ahmet Şiray,  İdare ve Gözlem Kurullarının 6 aylık periyotlarla tutsakların iyi halli olup olmadığını değerlendirdiğini hatırlattı. Yazıcı, “5275 sayılı Kanunun 89’uncu maddesinin üçüncü fıkrası uyarınca iyi hâl değerlendirmesi yapacak olan kurula Cumhuriyet Başsavcısı veya belirleyeceği Cumhuriyet Savcısı başkanlık edeceği kararlaştırılmıştır. Bu kurulda; kurum müdürü, gözlem ve sınıflandırmadan sorumlu ikinci müdür, idare memuru, cezaevi tabibi, psikiyatrist, bir psikolog ve psiko-Sosyal yardım servisinde görevli diğer unvandan bir personel, öğretmen, infaz ve koruma baş memuru ile kurum müdürü tarafından teknik personel arasından seçilen bir görevlinin yer alacağı da belirtilmiştir” dedi.

YÖNETMELİK ANAYASAYA AYKIRI

2021 yılı başında uygulanmaya başlanılan yönetmelikle oluşturulan bu kurulların hem Anayasa hem Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesine (AİHS) aykırı olduğunu belirten Şiray, İHD Genel Merkezi olarak 12 Aralık 2020 tarihinde Danıştay’a “Gözlem ve Sınıflandırma Merkezleri ile Hükümlülerin Değerlendirmesine Dair Yönetmelik” hakkında yürütmenin durdurulması talebiyle açmış oldukları iptal davasında ise mahkeme tarafından henüz bir karar verilmediğini aktardı.

‘313 TUTUKLUNUN TAHLİYESİ ENGELLENDİ’

Derneklerine İdare ve Gözlem Kurulu kararlarıyla tahliyeleri engellenen tutuklular, avukatları ve aileleri tarafından çok yoğun başvurular yapıldığını kaydeden Şiray, şöyle konuştu: “İHD olarak tespit edebildiğimiz kadarıyla ilgili yönetmeliğin uygulanmaya başlandığı 2021 yılının başından bu yana en az 313 mahpusun tahliyesi birden fazla kez 6’şar ay ve 3’er aylık periyotlarla engellenmiş hatta bu mahpus grubunu içerisinde bulunan bazı mahpusların tahliyeleri engellenmeye devam edilmektedir. Yine tespit edebildiğimiz kadarıyla bu mahpuslardan 48’i bir veya birkaç kez infaz uzatma kararı akabinde tahliye edilmiştir. Yine tahliyesi engellenen mahpusların 88’inin hasta mahpus listemizde olduğunu, 42’sinin ise ağır hasta mahpus statüsünde olduğunu vurgulamak isteriz. Yönetmeliğin uygulanmaya başladığı yıl ilk şartlı tahliyesi engellenen ağır hasta mahpuslardan olan Hayrettin Yılmaz ne yazık ki hastalıklarından kaynaklı olarak hapishanede yaşamını kaybetmiştir.”

 

 

Yorumlar kapalı.Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Batman Burada ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!