İspanya meclisinde bir ilk gerçekleşti

featured

İspanya’da resmi ortak diller olan Katalanca, Baskça ve Galiçyaca ülke tarihinde ilk kez Meclis’te konuşuldu.

AA’nın haberine göre, ortak dillerin Meclis’te kullanımının daimi olması için sunulan önerinin görüşüldüğü Genel Kurul’da, ayrılık yanlısı siyasi partilerin vekillerinden Katalanlar (ERC ve Junts partileri) ve Galisyalılar (BNG partisi) sadece kendi dillerinde, Basklılar (Eh Bildu ve PNV partileri) ise hem Baskça hem İspanyolca konuştu.

Meclis’teki 350 vekil ilk kez kendilerine dağıtılan kulaklıkları takarak konuşmaları dinledi.

MECLİS’E 12 TERCÜMAN VE TEKNİK EKİPMAN ALINDI

Ortak dillerin kullanımından dolayı İspanya Meclisi’ne 12 tercüman ve yeni teknik ekipman alınırken, bu uygulamanın yıl sonuna kadar maliyetinin 280 bin avro olacağı bilgisi verildi.

SAĞ PARTİLER VE FAŞİST VOX PARTİSİ KARŞI ÇIKTI

Diğer yandan, ortak dillerin Meclis’te kullanılmasının, ‘fikir birliği olmadan ve zorlamayla alınan bir karar olduğunu, zaman kaybına, ek maliyete ve kargaşaya yol açacağını’ savunan sağ görüşlü Halk Partisi (PP) ve faşist Vox duruma tepki gösterdi. Vox milletvekilleri, konuşmaların başlamasıyla Genel Kurul salonunu terk etti.

Meclis’teki konuşmalarda uygulamayı destekleyen partiler, ‘tarihi bir gün yaşandığını, İspanya’nın çok ulusluluğunu tanıyan normalleşme sürecinde bir adım atıldığını’ belirtti.

Yorumlar kapalı.Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Batman Burada ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!