JPMorgan’ın Türkiye için enflasyon ve faiz tahmini korkuttu

featured

JPMorgan, Merkez Bankası’nın 2024 yılı temel faiz oranı tahminini yüzde 40’tan yüzde 45’e çıkardı. Şirkete göre enflasyon da Mayıs 2024’te tavan yapacak.

ABD merkezli yatırım bankası ve finansal hizmetler şirketi JPMorgan, Türkiye’de yıllık enflasyon oranının 2024 mayıs ayında tavan yaparak yüzde 73’e çıkacağı tahmini yaptı. JPMorgan Türkiye için yıl sonu enflasyon oranı tahminini de güncelledi ve yüzde 62’den 65’e çıkardı.

Banka ayrıca, yüzde 35’te tuttuğu yıl sonu politika faizi tahminini, riskler gördüğü için yukarı yönlü değiştirdi. Euronews’in aktardığına göre şirket, Merkez Bankası’nın gelecek yılki temel faiz oranına ilişkin tahminini de revize edip yüzde 40’dan yüzde 45’e çıkardı.

JPMorgan uzmanı Fatih Akçelik ise müşterilere gönderdiği notta, ağustos ayı Tüketici Fiyat Endeksi’nin (TÜFE), enflasyondaki düşüş sürecinin uzun süreceğini gösterdiğini belirterek “Enflasyonun kalıcı olmasını beklediğimizden, Mart 2024’teki yerel seçimlerden sonra enflasyonist baskılara karşı daha fazla parasal sıkılaştırma öngörüyoruz” dedi.

Yorumlar kapalı.

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Batman Burada ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!