Kızamık kabusu geri döndü; İstanbul’da kızamık nedeniyle ölen çocuklar var

featured

İSTANBUL’da kızamık nedeniyle hastanelere yapılan başvuru sayısı endişe verici boyuta ulaştı. İstanbul Tabip Odası (İTO) yönetimi, “İstanbul’da kızamık hastalığındaki artış endişe verici, kaybedilen çocuklar var” açıklaması yaptı. Kızamık salgınını aşı karşıtlarının propagandalarına inanan ebeveynlerin çocuklarına aşı yaptırmamasının tetiklediği belirtiliyor.

İstanbul’da yeni salgın başladı. İstanbul Tabip Odası (İTO), İstanbul’da kızamık vakalarının endişe verici olduğuna dikkat çekerek, anne babaları çocuklarını aşılatmaları konusunda uyardı. İstanbul’da kızamık nedeniyle ölen çocuklar olduğu açıklandı. İşte İTO’dan yapılan o açıklamadan dikkat çeken satır başları…

Vaka sayıları endişe verici boyutta

İstanbul’da kızamık hastalığındaki artış endişe verici, kaybedilen çocuklar var, bu seyir en kısa zamanda önlenmelidir. Hastalıkların ortaya çıkıp da büyük insan topluluklarına yayılarak bir halk sağlığı sorununa yol açmadan önce yapılması gereken koruyucu hekimlik uygulamaları hızlandırılmalı.

İstanbul’da kızamıktan ölen çocuklar var

Bugün burada kızamık hastalığıyla ilgili kötü gidişata dikkat çekmek için toplanmış bulunuyoruz, çünkü İstanbul’da kızamık hastalığında endişe verici bir artış olduğunu ve ne yazık ki kızamık salgını nedeniyle kaybedilen çocuklar olduğunu biliyoruz. Kızamık, tarihi çok eskilere dayanan ve milyonlarca insanın hayatına ve ondan daha fazlasının sakat kalmasına yol açan, bulaştırıcılığı yüksek bir hastalıktır.

Türkiye salgında Avrupa’da üçüncü

Türkiye, Nisan 2022 Mart 2023 tarihleri arasında Avrupa’daki kızamık olgu sayılarına göre Rusya ve Tacikistan’dan sonra 457 olgu ile Türkiye gelmektedir. Bu sayının 343’ü de 2023’ün ocak ve şubat aylarına aittir. Sahada çalışan meslektaşlarımızdan aldığımız bilgilerden mart ayından itibaren yeni olguların olduğunu biliyoruz.

Çocuğunuza mutlaka aşı yaptırın

Kızamık virüsünün dolaşımının durdurulabilmesi toplumun yüzde 92-95’inin kızamık aşısıyla aşılanmış olması gereklidir. Sağlık Bakanlığı’nın DSÖ ile paylaştığı 2021 verilerinde İstanbul dâhil olmak üzere ülkemizin birçok şehrinde bu orana ulaşılamadığını görüyoruz.

 

Yorumlar kapalı.

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Batman Burada ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!