Koç Üniversitesi’ndeki ırkçı saldırının ses kayıtları dosyaya girdi: ‘Kürt olduğu yetmezmiş gibi bir de Alevi’

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Koç Üniversitesi’nde Alevi-Kürt olduğu için ırkçı saldırıya uğrayan F.B ile saldıran öğrenciler arasındaki ses kayıtları soruşturma dosyasına girdi. Saldıranların “Kürt olduğu yetmezmiş gibi adam bir de Alevi ya” dedikleri kayıtlara yansıdı.

Artı Gerçek’te yer habere göre, Stanford Üniversitesi dahil yurtiçi ve yurtdışındaki birçok üniversiteden kabul alan TÜBİTAK birincisi F.B. isimli öğrenci, tam burslu okuduğu Koç Üniversitesi yurdundan aynı odada kaldığı Hasan Ege Karanfil ve Arda Demir adlı iki öğrencinin sistematik ırkçı saldırısına uğradı.

Irkçı saldırıya ilişkin Hasan Ege Karanfil ile F. B. arasında geçen konuşmaların bilirkişi raporu soruşturma dosyasına girdi:

  • “Hayır yani Kürt olduğu yetmezmiş gibi adam bir de Alevi ya…”
  • “Kürt olması kötü bir şey değil, Kürt olup da kendini Türklerle eşit görmesi kötü bir şey…”
  • “Siz kader olarak Yahudilerle çok birbirinize benzeşiyorsunuz. Zafer Partisi iktidarında benzer şeyler yaşayacaksınız….”
  • “Türkiye’nin belli bir noktadan sonraki Doğusu olduğu gibi ateşe verilse…”
  • “Hiyerarşi gerçek bir şey ve buna itaat etmek zorundalar. Kendilerini kandırıyorlar sadece…”

DOSYAYA GİREN SES KAYITLARININ TAMAMI

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

NE OLMUŞTU?

Saldırganlardan Hasan Ege Karanfil, F.B.’yi önce kemerle dövmüştü. Kızgın ütüyü F. B.’nin yüzüne yapıştırmaya çalışan Karanfil’in yönlendirmesi ile Arda D. de oda arkadaşının yüzünü ve karnını kesici aletle kesmişti.

Koç Üniversitesi olayla ilgili soruşturma başlatıldığını duyurmuştu ancak sosyal medya hesabından konuya dair açıklamalar yapan Avukat Alper Sarıca, ırkçı saldırıyı düzenleyenlerin hiçbir yaptırıma uğramadığını, F.B.’nin ise uzaklaştırma aldığı sınavlarına girmediğini, yurt müdürünün ise kendisine okulu dondurmasını tavsiye ettiğini söylemişti.

Sarıca, F.B’nin yaşadığı süreçle ilgili anlattığı kısımları şöyle aktarmıştı:

“Bu öğrenci yurtta 2 oda arkadaşıyla kaldığını, birisinin kendisine sırf “KÜRT VE ALEVİ OLDUĞU İÇİN” sürekli eziyet ettiğini, aşağıladığını, en son üniversite güvenliğini aramasından yarım saat kadar sonra diğer oda arkadaşını azmettirerek kendisini öldürtmeye çalıştığını anlattı. Yüzünden ve karnından ciddi şekilde bıçaklandığını, yangın alarmına basarak ve tuvalete saklanarak kurtulduğunu, ambulansla hastaneye kaldırıldığını söyleyerek yüzündeki sargının ve vücudundaki dikişlerin sebebini izah etti. En şaşırtıcı kısmı ise; bahse konu oda arkadaşları tarafından suçtan kurtulmak için sırf cinsel saldırı ile itham edildiği için kendisini öldürmeye teşebbüs eden kişinin serbest bırakıldığını, azmettiriciye savcılık ve okul tarafından hiçbir yaptırım uygulanmadığını, kendisine ise her hafta imza yükümlülüğü verildiğini, okuldan uzaklaştırıldığını söylemesi oldu.”

Öte yandan İthaki Yayınları da Hasan Ege Karanfil ile olan sözleşmesini feshetmişti.

Yorumlar kapalı.

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Batman Burada ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!