Küba’da ATM kullanımına yasak geldi, nakit işlemler sınırlandırıldı

featured

Küba’da ekonomik kriz nedeniyle kurumların ATM kullanımına yasak gelirken, nakit işlemler sınırlandırıldı.

Küba Merkez Bankası, artan hayat pahalılığı nedeniyle ciddi bir ekonomik krizin ortasında bu hafta, devlet ve özel işletmelerin ATM’leri kullanmasını yasaklayan ve aralarındaki nakit işlemlerini sınırlayan kurallar yayınladı. Düzenlemeler Perşembe günü yürürlüğe girdi. Resmi medya, nakit işlemlerini 5000 peso ile sınırlandırdıklarını ve altı ay içinde kademeli olarak uygulanacaklarını söyledi.

Reuters‘ın haberine göre hükümet doları 24 pesoya, belirli şirketler, turistler ve bölge sakinleri için ise 120 pesoya sabitlemiş durumda. Dolar şu anda kayıt dışı piyasada 230 peso ediyor. Perşembe günü resmi medyada yayınlanan bir açıklamaya göre komünist yetkililer, ülkede “bankacılığı” teşvik etmek ve “elektronik ödemelerin” kullanımını teşvik etmek için bir dizi önlem alarak, hükümetin bu yıl şu ana kadar yüzde 45 olarak açıkladığı hızla yükselen enflasyonu frenlemeye ve pesonun değer kaybını kontrol altına almaya çalışıyor.

Kriz, devlet tarafından işletilen bankacılık sistemine olan güvenin azalmasına yol açarak, işletmelerin ATM’leri kullanması nedeniyle bazı ATM’lerde nakit sıkıntısı yaşanmasına ve vatandaşların zor durumda kalmasına neden oldu.

Yorumlar kapalı.

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Batman Burada ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!