Kulis: TBMM’deki kadrolaşma ‘yarışı’nda Numan Kurtulmuş ve Mustafa Şentop karşı karşıya geldi

featured

TBMM’nin iki AK Parti’li başkanının, daire başkanları başta olmak üzere çok sayıda atama yüzünden karşı karşıya geldiği belirtildi. Yeni Meclis Başkanı Numan Kurtulmuş, eski Meclis Başkanı Mustafa Şentop’un kritik birimlere yaptığı “son dakika” atamaları, “Kanuna uygun” bulsa da bu kişilerden bazılarını görevden aldı, yerine yeni atamalar yaptı.

Şentop, 14 ve 28 Mayıs seçim sürecinde tatilde olan Meclis’te yüzlerce tartışmalı atamaya imza attı. Partilerin seçim mesaisi verdiği süreçte koruma polisi daire başkan yardımcısı, bazı vakit namazlarını kıldıran imamın başmüşavir, aşçı ise başkan yardımcısı kadrosuna atandı.

“Kanuni ama etik değil”

BirGün’den Hüseyin Şimşek’in aktardığına göre, CHP Grup Başkanvekili Burcu Köksal’ın soru önergesine bir yanıt gönderen Kurtulmuş, atamaların kanuni olduğunu öne sürdü. Atamalarda hukuki bir sorun olmadığını bildiren Kurtulmuş, buna rağmen Şentop’un kısa süre önce atadığı en az 32 ismi görevden aldı ve çoğunu eski birimlerine geri yolladı, bazılarına daha düşük pozisyonda görevler verdi.

“İki isim karşı karşıya geldi”

Atamalar hakkında konuşan bir sendika temsilcisi, Şentop’un hem liyakata hem de kanuna aykırı atamalar yaptığını, Kurtulmuş’un ise bu yanlışı düzeltmek yerine kendi ekibini göreve getirmek için çalıştığını bildirdi. Meclis Başkanı’nın sınavın zorunlu olduğu görevlere atamalar yaptığını kaydeden sendika temsilcisi, “İki ismin karşı karşıya geldiği doğru, ancak yaşananlar tamamen kadrolara sahip olabilmek için yaşanıyor. Kimsenin hukuk ya da etik derdi yok. Eğer öyle olsaydı sınavla atama yapılabilecek yerlere Meclis Başkanı’nın emriyle atanan isimlerin tamamı yeni dönemde görevden alınırdı” dedi.

Yorumlar kapalı.Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Batman Burada ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!