“Kutlamalarda” 11 kişi öldü, 32 kişi yaralandı

featured

Umut Vakfı “İnsan canına kast ederek kutlama olmaz, olamaz. Yasadışı bireysel silahlanmaya izin vermeyin, insanlar zarar görmesin” açıklamasını yaptı.

Seçim… Düğünler… Galatasaray’ın şampiyonluğu…

Umut Vakfı, son dönemde üst üste yaşanan “sokak kutlamalarında” rastgele ateş açılması sonucu çocukların da aralarında bulunduğu 11 kişinin öldüğünü, 32 kişinin yaralandığını açıkladı.

Bianet’te yer alan habere göre, İnternet sitesinden 5 Haziran’da yazılı açıklama yapan vakıf, son sekiz günde, düğün, şampiyonluk, seçim gibi gerekçelerle “kutlama” yaptığını sananların, uzun namlulu silahlarla, tabancalarla çevreye ateş açtığını ve 11 ölümlü, 32 yaralamalı 27 olay meydana geldiğini belirtti:

“Sandıklar kapanıp, sonuçlar açıklanır açıklanmaz İstanbul’un ve Türkiye’nin dört bir yanında yaşananlar inanılmazdı. Sabaha kadar her yerde silahların ateşlenmesini sonucu mermiler gökten yağmur gibi yağdı. Kiminin önüne, kiminin oturduğu masaya, kiminin arabasına, kiminin evinin çatısına, hatta camdan girip evine düştü yorgun mermiler.”

Cezasızlık

Umut Vakfı, 11 yaşındaki çocuğun yaşadıklarını anlattı:

“Bir mermi, Trabzon’un Yomra İlçesi Sancak Mahallesi’nde sekiz katlı apartmanın üçüncü katında oturan Uzunmahmet ailesinin çocuk odasındaki yatak başlığına isabet etti. 11 yaşındaki M., yatak başlığına yaslanmış telefonuyla oynuyordu. Kurtulduğu için çok şanslıydı. Anne Fatma Uzunmehmet, çok korktuklarını, oğlunun ve 5 yaşındaki kızının o odada artık yatmak istemediğini söyledi.”

Açıklamasında cezasızlığa dikkat çeken vakıf, “Hemen hemen yurdun her yerindeki bu pervasızca silahlarını çıkarıp ateşleyenler hakkında herhangi bir işlem yapıldığını duyan işiten var mı? Biz de duymadık. Sadece yaralananların, ölenlerin haberlerini gördük. Böylesine bir cezasızlığın daha da pervasız yapmayacağı düşünülebilir mi?” dedi.

Seçim, düğün, şampiyonluk

Seçim kutlamalarında Mersin Toroslar’da 14 yaşındaki Muhammed Eslek, Urfa’da yine 14 yaşındaki Emirhan Gelgir, Trabzon’da da 75 yaşındaki Yakup Hendem ateşli silahlarla öldü. Ordu Gülyalı İlçesi’nde de İYİ Parti ilçe teşkilatı üyesi Erhan Kurt, kutlama yapan ve araç konvoyunda bulunan 17 yaşındaki E.K. tarafından bıçaklanarak öldürüldü.

Umut Vakfı ayrıca düğünlerde ateşlenen silahların da sonuçlarını yazdı:

Amasya’da köyde bir yakınının düğününe katılan emekli Piyade Uzman Çavuş Mehmet Çelik (53) de havaya ateş eden köylüsü Sıtkı Çelik’in (46) silahından çıkan kurşunla öldü.

Galatasaray’ın şampiyonluk kutlamalarında da, Manisa’nın Turgutlu ilçesinde çıkan kavga sonucu Abdülsamet Öz (28) bir silahtan çıkan kurşunla boynundan yaraladı.

Umut Vakfı “İnsan canına kast ederek kutlama olmaz, olamaz. Yasadışı bireysel silahlanmaya izin vermeyin, insanlar zarar görmesin” çağrısı yaptı.

Yorumlar kapalı.

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Batman Burada ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!