Maaş zamlarıyla birlikte bankaların emekli maaşı promosyonları da güncellendi! Son promosyon teklifleri…

featured

Emekli ve memur maaşlarına yapılan zamlar, banka promosyonlarına da yansıyor. Bazı kurumlar, bankalarla yeniden masaya oturarak güncellemeye gitmeye başladı. Çalıştığı bankayı değiştirip 3 katı promosyon alan da 3 yıllık sözleşmeyi 6 aya indiren de var.

Asgari ücret artışı ve en düşük memur maaşının 22 bin 500’ye çıkarılması banka promosyonlarında yeni bir dönem başlattı. Özellikle pazarlık gücü yüksek bazı kurumlar, bankalarla yaptığı promosyon anlaşmalarını 6 aya kadar çekmeye başladı. Akşam’dan Özgül Öztürk’ün haberine göre normalde 3 yılda yapılan promosyon sözleşmelerini bozan bazı kurumlar cayma bedelini ödeyip 3 katına varan rakamlara yeni bankalarla anlaşıyor.

ARTIK 6 AYLIK PROMOSYON YAPIYORLAR

Emekli maaşlarına gelen son zamların ardından bankaların promosyon rekabetinin kızıştığını hatırlatan Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Mahmut Şahin “Benzer bir süreci bu yıl asgari ücret ve memur maaşlarına yapılan zammın ardından yaşıyoruz. Artık yıllık değil 6 aylık promosyon anlaşması yapan da var, çalıştığı bankayı değiştirip 3 katı promosyon alan da” dedi.

CAYMA BEDELİ VAR

Belediyeler, kamu kurumları ve özel şirketlerin cayma bedelini ödeyip yeni bankayla anlaşabileceği bilgisini veren Mahmut Şahin şunları kaydetti: “Promosyonun süresi ve miktarı bankayla yapılan anlaşmaya bağlı olarak değişiyor. Bankalar promosyon sözleşmesi yaparken “Cayma esnasında paranın tamamı iade alınır” diye bir ibare ekliyor. Aslında olması gereken promosyonun kalan kısmının iade edilmesidir. Bu nedenle kurumlar finans kuruluşlarıyla sözleşme yaparken bu maddeyi eklemeyi unutmasın. Yoksa sözleşmeden cayarken bugüne kadar ödenen tüm promosyon ücretini bankaya geri ödemek zorunda kalırlar.”

16 MİLYON EMEKLİ

Emekli sayısının EYT ile birlikte 16 milyona ulaşması bankalar arasındaki rekabeti önemli ölçüde artırdı. Bankalar, emekli müşteri kitlesini genişletmek ve müşteri portföylerini çeşitlendirmek için çeşitli promosyon tekliflerine yönelerek yarışa girdi. Bazı bankalar emekli müşterilere 5 bin liradan 10 bin liraya kadar değişen özel promosyon fırsatları sağlıyor.

PAZARLIKLA ARTIYOR

Mevcut çalışanların maaş promosyonunda ise durum çok farklı. Özellikle kamu kurumları ve bazı özel şirketler pazarlık gücünden dolayı emeklilere göre 4-5 kat daha fazla promosyon alibiliyor. Özellikle üniversitelerin personeli için bankalarla yaptığı promosyon anlaşmaları 45 bin liraya kadar çıkıyor.

Promosyonda rekor ise bir otomotiv firmasına ait. Otomotiv fabrikasının çalışanları için 72 bin 500 liralık promosyon anlaşmasına imza atıldığı iddia edilmişti. Türkiye’deki bankaların yılın ilk 6 ayında 250 milyar TL’nin üzerinde kâr ettiklerine dikkat çeken Mahmut Şahin “Bankalar ettikleri bu karları kurumlara promosyon olarak verdiğinde vergiden düşüyor. Bu nedenle promosyon oranlarının maaş zamlarıyla birlikte artırılması gerekiyor” diye konuştu.

BANKALARIN SON TEKLİFLERİ

ING: Emekli aylığına göre promosyon 5.100 TL’den başlıyor. 10.000 TL ve üzeri aylık geliri olanlara ise 8.500 TL nakit promosyon sunuyor.

YAPI KREDİ: 9.000 TL’ye varan nakit promosyon veriyor.

İŞ BANKASI: İlk emekli maaş ödemesi için İş Bankası’nı tercih eden veya mevcut emekli maaşını İş Bankası’na taşıyan 7.500 TL’ye varan nakit ödeme yapıyor.

AKBANK: 3.000 TL chip-para ile birlikte toplamda 10.000 TL’ye varan promosyon veriyor.

VAKIFBANK, ZİRAAT, HALKBANK, ŞEKERBANK: Promosyon tutarı 3 bin TL’den başlıyor, 10.000 TL ve üzerinde aylık alanlara 5.000 TL promosyon veriyor.

DENİZBANK: Promosyon tutarı 3-5 bin lira arasında değişiyor.

GARANTİ BBVA: 10.000 TL arasında emekli maaşı alanlara 6.750 TL promosyon fırsatı sunuyor.

QNB: 8.000 TL’ye varan nakit promosyon veriyor. CardFinans kredi kartından yıllık 1.200 TL indirim sağlıyor.

Yorumlar kapalı.Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Batman Burada ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!