İphone kullananlar bu özellikleri öğrenmeli. Merakla beklenen İOS 17 nihayet tanıtıldı: Öne çıkan yeni özellikleri burada!

featured

Türkiye ve dünyada oldukça sevilen Apple, teknoloji severlerin merakla beklediği WWDC 2023 etkinliğini nihayet gerçekleştirdi. Gecenin yıldızı olacağı tahmin edilen yeni akıllı telefon arayüzü iOS 17 de heyecanlandıran özelliklerle beraber tanıtıldı. İşte beklenen sürümün kullanışlı, ilginç ve önemli tüm yenilikleri…

Onedio’nun haberine göre Apple’ın teknoloji dünyasına yön vereceğini düşündüğümüz ünlü WWDC 2023 etkinliği, nihayet başladı.

Ünlü şirket, merakla beklenen yeni akıllı telefon arayüzü iOS 17’yi bu önemli gecede tanıtmayı unutmadı. Birbirinden heyecanlandırıcı yenilikler ve uygulamalar içeren 17, şimdiden gecenin yıldızı oldu.

iOS 16’dan sıkılan kullanıcılarına iOS 17 ile yepyeni bir dünya vat eden Apple, yeni arayüzü ile birlikte hayata geçirdiği uygulamalar ve özellikler şöyle:

StandBy Uygulaması: iPhone’u baş ucu saati olarak kullanma
NameDrop Uygulaması: iPhone’lar arası kişi bilgilerini paylaşma
Journal Uygulaması: Yeni günlük tutma uygulaması
Mesajlar uygulamasında sticker, check-in yapma özelliği
Canlı stickerlar
Sesli mesajları yazıya dökme desteği
Gelişmiş otomatik tamamlama teknolojisi
FaceTime’ta mesaj ekleme özelliği
Fotoğraflarda yeni evcil hayvan albümleri
Bul öğe paylaşımı eklentisi
‘Hey Siri’ yerine yalnızca ‘Siri’ komut değişikliği
Kilit ekranında yeni kişi görünümü
Çevrimdışı Haritalar uygulaması
iPhone cihazınızı kullanmadığınız anlarda aktif olacak baş ucu saati: StandBy

ABD merkezli teknoloji devinin yeni yazılımı hakkında ortaya atılan ilk iddialardan biri, iPhone’ların kullanılmazken bile işlevsel kalacağı bazı yeni özelliklere sahip olacağı yönündeydi. Mevcut söylentiler doğruymuş ki Apple, iOS 17 ile beraber akıllı telefonunuzu istediğiniz zaman dijital bir masa saatine dönüştürebileceğiniz StandBy moduna izin verdi.

Yeni NameDrop Uygulaması sayesinde tanışmak çok daha kolay.

iOS 17 sürümü ile hayatlarımıza dokunacak bir diğer uygulama ise NameDrop. Adından da anlaşıldığı gibi kişi kayıtları ve bilgileri için kullanılan aplikasyon, temelde iki iPhone birbirine yakınlaştığında sahip olunan kişi detaylarını cihazlara paylaşabiliyor.

Cümlelerinizi otomatik olarak tamamlayacak yeni klavye teknolojisi

Apple’ın ağızları açık bırakan bir diğer yeniliği ise klavye tarafında oldu. Dev firma yeni arayüzündeki klavyeye kullanıcıların tamamlayamadığı cümleleri akıllı fikirlerle bitirebilen yeni bir özelliği de tanıttı.
Kişileştirilebilir, kolay kullanımlı ve etkili kilit ekranı ve önemli uygulama eklentileri

WWDC etkinliğinden önce hemen hemen birçok teknoloji uzmanının tahmin ettiği yenilikler ise ekran kilidi tarafında gerçekleşti. Önceki sürümlere kıyasla çok daha fazla özelleştirilebilir olmasını beklediğimiz iOS 17’de kilit ekranına çeşitli widget’lar koymak mümkün hale geldi. Buna ek olarak sevilen mesajlar uygulamasında uzun soluklu sohbetler için ‘tek tuşla sohbetin başına gitme’ gibi kullanışlı özellikler de hayata geçirildi.

“Hey Siri” ses komutu tarihe karışıyor.

Yeni güncellemenin sahip olduğu başka bir yenilik ise kişisel asistan tarafında oldu. Yapay zeka ile harmanlanmasını beklediğimiz Siri, bunun yerine ses komutlarında önemli bir değişikliğe gitti. Kullanıcılar bundan böyle, Siri’yi ‘Hey Siri’ yerine sadece ‘Siri’ komutu ile aktive edebilecek.

Yeni dijital günlüğünüz ve en yakın arkadaşınız: Journal

iOS 17 ile iPhone cihazlarına merhaba diyen bir diğer uygulama ise Journal oldu. Yeni aplikasyon, temelde üst düzey bir günlük ve her şeyinizi anlattığınız bir arkadaş görevi görüyor. Düşüncelerinizi kaydedebileceğiniz uygulama, aynı zamanda sizi analiz ediyor ve yazmanız gereken konularda öneri verebiliyor. Ancak tabii ki kim özel ve gizli düşüncelerini akıllı telefonunun öğrenmesini ister, orası çok daha ayrı bir konu.

Peki siz yeni iOS 17 hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizin en çok beğendiğiniz özellik hangisi oldu? Yorumlarda buluşalım..

Yorumlar kapalı.

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Batman Burada ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!