Milletvekili Zeynep Oduncu Batman Çayı hakkında ‘kirlilik’ önergesi verdi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

DEM Partisi Batman Milletvekili Zeynep Oduncu, Batman Çayında yaşanan kirlilik ile ilgili TBMM’ye soru önergesi verdi:

Önerge şöyle:

Batman’da havzasındaki bitkisel çeşitlilikle kentin oksijen dengesinin sağlanmasında büyük öneme sahip olan ve kentin su kaynağı olan Batman Çayı, organize sanayi bölgesindeki (OSB) kimyasal atıklar, lağım suları, kum ocakları, evsel atıklar nedeniyle ciddi bir tehditle karşı karşıyadır. Batman Çayı’nın kıyısına moloz yığınları, kömür atıkları, plastik malzemeler, evsel atıklar ve çöpler dökülmektedir. Bunun yanı sıra şehrin kanalizasyon suyunun kayyım yönetimindeki Batman Belediyesi tarafından Batman Çayı’na bağlamasıyla “kirlilik” tehdidi bir üst seviyeye çıkmıştır. Arıtılmadan çaya dökülen lağım suları çevreye kötü kokular yaymakta ve suda yaşayan canlı türleri için tehdit oluşturmaktadır.

 

Bu bağlamda;

  • Organize Sanayi Bölgesinden Batman Çayına dökülen kimyasal atıkların neden olduğu çevre kirliliğinden haberdar mısınız?

  • Batman Çayının kıyısına moloz yığınları, kömür atıkları, plastik malzemeler ve çöpler kimler tarafından dökülmektedir? Buna sebep olan firmalar hakkında bugüne kadar herhangi bir cezai işlem yapılmış mıdır?

  • Organize Sanayi Bölgesinden Batman Çayına karışan, insan ve doğa sağlığını tehdit eden lağım sularının, evsel atıkların engellenmesi için bir girişiminiz olacak mıdır?

  • Kayyım yönetimindeki Batman Belediyesinin, şehrin kanalizasyon suyunu Batman Çayına bağlamasıyla meydana gelen kötü koku ve kirliliğin engellenmesi için Bakanlık olarak bir çözümünüz var mıdır?

Yorumlar kapalı.

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Batman Burada ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!