Miroğlu’ndan işkenceci Esat Oktay’ın isminin bir okula verilmesine sert tepki

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Siyasetçi eski AK Parti milletvekili Orhan Miroğlu Esat Oktay’ın isminin bir okula verilemesine “Bu iş Türkiye’ye yakışmadı Sayın Bakanım!” şeklinde tepki gösterdi. Miroğlu “Açık konuşalım, bir okula Esat Oktay’ın isminin verilmesi Şeyh Said isminin bir bulvara verilmesine karşı bir misilleme!” dedi.

İsmi 12 Eylül askeri darbesinin ardından kapatılan Diyarbakır Cezaevinde işkence ile özdeşleşen Esat Oktay Yıldıran’ın isminin İzmir’de bir okula verilmesi tepkiye yol açtı.

12 Eylül’de Diyarbakır Cezaevi’nde bir dönem hapis yatan Kürt siyasetçi Orhan Miroğlu Esat Oktay Yıldıran’ın isminin İzmir’de bir okula verilmesine sert tepki gösterdi.

Miroğlu “Açık konuşalım, bir okula Esat Oktay’ın isminin verilmesi Şeyh Said isminin bir bulvara verilmesine karşı bir misilleme!” dedi.

Miroğlu “Kürtler’e ya beyaz torosları ya da Yeşil ve Esat Oktay’ı hatırlatanlar bu ülkeye zarar veriyor” ifadelerini kullandı.

“Birilerinin AK Parti’nin attığı adımları engellemeye çalıştığı besbelli”

Sosyal medyada X platformunda bir açıklama yapan Miroğlu şunları dile getirdi:

“Diyarbakır- Beş No’lu  Cezaevini Kültür Turizm Bakanlığı  kültürel alanlar ve hafıza mekanı olarak  restore edip halka açmaya çalışırken; bu cezaevini dünyanın en kötü 10 cezaevi arasına sokmayı ‘başarmış ‘ bir işkencecinin adı İzmir’de bir okula veriliyor! Birilerinin AK Parti’nin attığı insani ve demokratik adımları engellemeye çalıştığı besbelli.

“Şeyh Said isminin bir bulvara verilmesine karşı bir misilleme”

Açık konuşalım, bir okula Esat Oktay’ın isminin verilmesi Şeyh Said isminin bir bulvara verilmesine karşı bir misilleme! Muhatapları belli olan bir misilleme!

“Yeşil’in adını bir anaokuluna verebilirler ve bu hiç sürpriz olmaz!”

Amed Spor – Bursaspor karşılaşmasında beyaz toroslar ve Yeşil kod adlı bir seri katilin fotoğraflarını taşıyıp ,  etnik hınç ve öfkenin yükselmesine sebep olanlarla , bir okula bir işkencecinin adını uygun bulanlar aynı zihniyet dünyasında yaşayan ve aynı amaçların  peşinde koşan insanlardır. Durdurulmazlarsa yarın Yeşil’in adını bir anaokuluna verebilirler ve bu hiç sürpriz olmaz!

“Kürtler’e ya beyaz torosları ya da Yeşil ve Esat Oktay’ı hatırlatanlar…”

Kürtler’e ya beyaz torosları ya da Yeşil ve Esat Oktay’ı hatırlatanlar bu ülkeye zarar veriyor.

Esat Oktay’ın İstanbul’da eşi ve çocuklarının gözü önünde öldürülmesi asla kabul edilemez. Bir terör eylemidir ve şiddetle kınanmalıdır. Ama bu, hiç bir şekilde ardında işkenceden geçmiş binlerce insan , intiharlar ve ölümler bırakan Esat Oktay’ın adının bir okula verilmesini meşru kılmaz.

Her şeyden önce daha dün toprağa verdiğimiz 12 askerimizin ve binlercesinin hatırasına ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin itibarına da saygısızlıktır.

“Gaffar Okkan’ın adını koyun”

Bu ismi verenlerin derdi şehitler değil. İsmi yaşatılacak o kadar çok şehidimiz var ki!

Koyacaksanız benim yakın korumam olan ve daha altı aylık hamileyken karnındaki bebeğiyle Midyat’ta iki silah arkadaşıyla beraber şehit edilen Şerife Özden Kalmış’ın adını koyun!

Koyacaksanız Diyarbakırlıların yeni doğan çocuklarına adını vermeye hala devam ettiği Emniyet Müdürü Gaffar Okkan’ın adını koyun!

“Bu iş Türkiye’ye yakışmadı”

Şerife’nin ve Gaffar’ın bu ülkeye adanmış hayatlarını genç kuşakların bilmesi ve öğrenmesi ne iyi ne güzel olur!

Peki bir işkencecinin hayatında iyi ve güzel olan nedir, ibretten başka! Bu iş Türkiye’ye yakışmadı Sayın Bakanım!”

 

Yorumlar kapalı.

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Batman Burada ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!