Muadili Olmayan İlaçlar Raflardan Kalkıyor!

featured

Türk Eczacıları Birliği (TEB), bazı yabancı ilaç firmalarının Türkiye pazarından çekilmelerini eleştirdi.

TEB’den yapılan açıklamada, bir ilaç firmasının bazı ürünlerinin Türkiye satışını durdurduğunu, satışı durdurulan ilaçlar arasında eş değeri bulunmayan ilaçlar da olduğunu belirterek, hasta mağduriyetiyle sonuçlanacak bir sürece dikkat çekti.

Yabancı bir ilaç firması geçen hafta Türkiye pazarında bazı ilaçların satışını durdurması üzerine ilaç tedarikçi ve eczanelere bir bilgi notu göndermişti. Bu bilgilendirmenin şirketin Türkiye pazarından çekildiği yönündeki haberlere konu olması üzerine bir açıklama yaparak, pazardan çekilmediğini ancak bazı ilaçların satışını durdurduğunu duyurdu.

TEB açıklamasında bazı ilaçların eşdeğerinin olmaması nedeniyle kararın sağlık açısından ciddiyetine dikkat çekildi ve firmanın açıklaması da eleştirildi. Türkiye’de ilaç alımlarının çok büyük bir kısmı genel sağlık sigortası kapsamında yapılıyor ve bu nedenle de Pazar büyüklüğü dikkate alınarak ilaç fiyatlamasında güncel Euro kuru yerine, takdiri bir kur belirleniyor. Firmalar ise bu tutarın düşük kaldığı, hatta zarara yol açtığı gerekçesiyle uzun süredir ilaç fiyatlarının artırılması için kamuya baskı yapıyor.Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Batman Burada ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!