Onkoloji Tanı ve Tedavi Merkezi’nin temeli atılacak

featured

Batman’da sağlık alanında büyük bir eksiklik olarak görülen Onkoloji Tanı ve Tedavi Merkezi’nin temel atma töreni gerçekleşecek.

Bir yıl içerisinde yapımının sona ermesi beklenen Onkoloji Ünitesi ile ilgili Batman Valiliği açıklama yaptı. Valilikten yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Kamu ve özel hastanelerimizdeki onkoloji kliniklerine il içi ve il dışından başvuran hasta kitlesinin almakta olduğu onkolojik tedavinin önemli bir bileşeni olan PET-CT ve LİNAC cihaz eksikliklerinin giderilerek il dışına sevklerin önüne geçmek ve ilimize yakın olan Siirt, Mardin, Şırnak, Bitlis, Muş, Bingöl illerine de bu hizmet verilerek, Diyarbakır ve Elazığ gibi illerin sevk yükünün de hafifletilmesi amaçlanmaktadır.  

Hizmet binası 365 günde (Bir yıl) tamamlanması planlanan merkezde; ilimizde ilk defa PET/CT ve LİNAC hizmeti sağlanmış olacaktır. Hastalarda oluşan maddi ve manevi kayıp ve zorluklar azalacak, aynı zamanda da yaşam kalitelerini arttıracaktır. Böylelikle daha kısa sürede erken tanı alınması ile teşhis ve tedavi süreçlerinde başarı sağlanarak olası can kaybını önlemede rol oynayacaktır. 

Verilere bakıldığında onkolojik tıbbi cihaz eksikliğine bağlı yıllık ortalama sevk sayısı 3.785, il dışından ilimize onkoloji polikliniğine gelen hasta sayısının ise yaklaşık 2.000 hasta olduğu görülmektedir.  

Bina tamamlandığında hastalarımız mevcut hastanemize girmeden tüm işlemlerini bu binada yapabilecektir. Binanın toplam kapalı alanı 1.950 metrekare üzerine oturtulacaktır. 700 m2 oturma alanı ve 88 oda ve 20 Koltuklu Kemoterapi Tedavi Ünitesi. (İhtiyaç halinde 50 üniteye kadar çıkabilecektir.) olacaktır. 

Aynı kapalı alan içerisinde tüm onkolojik tetkik ve tedavilerini tamamlama imkanı sunacak olan bu merkez ile hastalar uzun ve yorucu tedavi süreçlerinde farklı merkezlere gitmek zorunda kalmayacaklardır. 

05.06.2023 tarihinde gerçekleştirilen bina yapım işi ihalesi gerçekleştirilerek, 18.08.2023 tarihinde yer teslimi yapılmıştır. 10.08.2024 tarihinde tamamlanmış olacaktır.”

Yorumlar kapalı.Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Batman Burada ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!