Rawest Araştırması: DEM seçmeni CHP’yi istemiyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Rawest Araştırma Merkezi, İstanbul’da yaşayan Kürt seçmen ile yaptığı anketin verilerini paylaştı. Ankete göre Kürt seçmen Başak Demirtaş’ı İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanlığı’na aday görmek istiyor.

31 Mart Yerel Seçimleri’ne kısa bir süre kala siyasi partilerin hangi adayı nereden çıkaracağı şekil alıyor. Edirne Cezaevi’nde tutuklu bulunan eski Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın eşi Başak Demirtaş, 21 Ocak Pazar günü, Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) ve halkın istemesi durumunda İBB Başkanlığı için aday olabileceğini açıkladı.

Rawest Araştırma Merkezi ise Başak Demirtaş’ın açıklamalarından hemen önce, 9-12 Ocak tarihleri arasında, İstanbul’da yaşayan bin 2 Kürt seçmen ile görüşerek İBB Başkanlığı’nı sordu ve bu verileri paylaştı. Ankete katılanlara iki soru soruldu.

Katılımcılara ilk olarak “Sizce DEM Parti İBB için aday çıkarmalı mı?” sorusu yöneltildi.

Bu soruya katılımcıların yüzde 69,6’sı “Çıkarmalı”, yüzde 35,5’i “Çıkarmamalı”, yüzde 3,9’u ise “Bilmiyorum” yanıtını verdi.

Rawest Araştırması: DEM seçmeni CHP'yi istemiyor

Katılımcılara, “Peki aday çıkarması durumunda DEM Parti’nin İBB Başkan adayı olarak kimi görmek istersiniz?” sorusu yöneltildi.

Katılımcıların yüzde 34,3’ü “Başak Demirtaş” cevabını verdi. Başak Demirtaş’ı yüzde 26,5 ile “Sırrı Süreyya Önder”, yüzde 9,4 ile “Osman Baydemir” takip etti.

Rawest Araştırması: DEM seçmeni CHP'yi istemiyor

Yorumlar kapalı.

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Batman Burada ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!