Rusya’da neler oluyor? İşte dün geceden beri yaşananlar! Putin, darbe dedi. Wagner: Moskova’ya birlikte yürüyeceğiz

featured

Rusya’daki son durum ve dakika dakika gelişmeler takip ediliyor. Ukrayna savaşında ön saflarda yer alan Rus paralı asker grubu Wagner ile Rusya Ordusu arasında uzun süredir devam eden gerginlikte ipler dün akşam koptu.

Wagner’in kurucusu Yevgeny Prigojin, Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ve Rusya Genelkurmay Başkanı Valery Gerasimov’un, Wagner askerlerini yok etmek için operasyonlar düzenlediğini iddia ederek, “Rus Silahlı Kuvvetleri, Wagner PMC kamplarına füze saldırısı düzenledi. Çok sayıda yoldaşımız öldü, bu savaşa nasıl yanıt vereceğimize biz karar vereceğiz” dedi.

Şoygu ve Gerasimov’un cezalandırılması gerektiğini söyleyen Prigojin, “Bize karşı koymaya çalışan herkesi tehlike olarak değerlendirip yolumuz üzerindeki kontrol noktaları da dahil olmak üzere anında yok edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Prigojin’in sert açıklamasında Rus ordusuyla savaşmaya hazır 25.000 savaşçısı olduğunu vurgulaması ve “Bu 25 bin adam Moskova’ya birlikte yürüyeceğiz” demesi darbe iddialarını alevlendirdi.

CADDELERDE ZIRHLI ARAÇLAR GÖRÜLDÜ

Rusya Savunma Bakanlığı, yaptığı yazılı açıklamada Prigozjin’in Rus askerlerine yönelttiği suçlamaların doğru olmadığı ifade etse de Rusya’da gözle görülür bir hareketlilik yaşandı. Moskova’daki caddelerde görülmeye başlayan zırhlı araçların hızla ilerlediği görülürken savaşın sürdüğü Ukrayna’ya sınır olan Rus kentlerinde de aynı hareketliliklerin görüldüğü öğrenildi.

KREMLİN’DEN İLK AÇIKLAMA

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov durumla ilgili kısa bir açıklama yaparak, “Devlet Başkanı (Vladimir) Putin, Prigojin ile ilgili meydana gelen tüm olaylar hakkında bilgilendirilmiştir. Gerekli tedbirler alınıyor” ifadelerini kullandı.

“SİLAHLI İSYAN”

Rusya Savunma Bakanlığı’ndan olayla ilgili yapılan açıklamada, “Prigojin ve taraftarlarının yaptıkları silahlı isyandır. Prigojin, Wagner savaşçılarını kendi suç macerasına sürüklüyor” denildi.

Rusya Devlet Başkanı Vladmir Putin, Wagner’in ayaklanma çağrısı sonrası açıklamalarda bulundu.

Rus paralı asker grubu Wagner Kurucusu Yevgeny Prigojin, Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ve Rusya Genelkurmay Başkanı Valery Gerasimov’a suçlamalarda bulunarak, Rus ordusunun yöneticilerine karşı büyük bir savaşın içine girdiklerini duyurdu. Wagner’in ayaklanma çağrısı sonrası Rusya’nın başkenti Moskova’da terörle mücadele tedbirleri alındığı açıklandı, FSB konuya ilişkin soruşturma başlattığını duyurdu.

Dün akşamdan beri gelişmeleri dakika dakika takip eden Rusya Devlet Başkanı Putin, konuya ilişkin ilk açıklamasında çok sert ifadeler kullandı. Girişimi bir ‘ihanet’ olarak tanımlayan Putin şunları söyledi;

“Mücadelemizi sürdürüyoruz. Bin yıllık tarihimiz var ve şu an tarihimiz kuruluyor. Birlik içinde olmalıyız. Hiçbir şey önemli değil şu an. Düşmanlarımız bizim birliğimizi yok etmeye çalışıyor. Askerimiz bizim için şu an ayaktalar.

“BU TÜR KALKIŞMALAR ÜLKEMİZİ SIRTIMIZDAN BIÇAKLAMAKTIR”

Buradaki tüm askeri unsurlara bir talimatım var. Halkımızın güvenliği ve bağımsızlığı için mücadele edeceksiniz. Rusya’yı çok güçlü bir ülke haline getirdik. Birliğimizi bozacak her türlü eylemden vazgeçilmeli. Böyle kalkışmalar ülkemizi sırtından bıçaklamaktır.

‘BU HALKIMIZA BİR DARBEDİR, CEZASI AĞIR OLACAK’

Biz bugün devletimizi her türlü savunmaya hazırız. Hainliktir. Şu an askerlerimizi desteklemek istiyoruz. Wagner güçlerinin arasında şu an hainler var. Silahlı ayaklanma ve herhangi bir iç ayaklanma Rusya’ya halkımıza bir darbedir. Bunun cezasını vereceğiz. Cezası ağır olacaktır.

‘HALKIMIZA SİLAH KALDIRAN HERKES CEZASINI ÇEKECEK’

Hem kanun önünde hem vatandaşların önünde cezalarını görecekler. Şu an bir Rusya vatandaşı olarak elimden gelen her şeyi yapacağım. Yeter ki halkımıza silahını kaldıran herkes cezasını çekecek. Bu hatadan çekilin ve bu suçu yapmayın.”

Yorumlar kapalı.

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Batman Burada ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!