Sağlık Bakanı Maskelerin Çıkacağı Tarihi Açıkladı

featured

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Covid19 ile mücadele kapsamında basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Maskeler ne zaman çıkarılacak?” sorusuna cevap veren Bakan Koca dikkat çeken ifadelere yer verdi.

Sağlık Bakanı Maskelerin Çıkacağı Tarihi Açıkladı

TOPLUMSAL BAĞIŞIKLIK ŞART

Sağlık Bakanı Koca, dün yapılan Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı sonrası, basın mensuplarının sorduğu soruları cevapladı. Bilim Kurulu’nda bulunan kimi üyelerin maske takmanın bırakılabileceği tarih olarak ekim ayını işaret etmesine ilişkin fikri sorulan Bakan Koca, maskenin çıkarılması için toplumsal bağışıklığın sağlanması gerektiğini belirtti.

Toplumun %60’ı aşılandığında, bununla birlikte toplumsal bağışıklığın ortaya çıkacağını belirten Bakan Koca, “Yaygın aşılama yapmadıkça maske takılmamasını önermeyeceğiz. Toplumsal bağışıklık oluştuktan sonra aşı olanların maske takma zorunluluğu söz konusu olmayabilir.” değerlendirmesinde bulundu.

 

HAZİRANDA 30 MİYON DOZ GELİRSE SIRA 20 YAŞ ALTINA GELİR

Haziranda 30 milyon doz aşının gelmesi halinde haziran sonuna kadar 20 yaşa kadar aşılmanın gerçekleşebileceğini söyleyen Bakan Koca, aşı olma oranın ise giderek yükseldiğini belirtti. Dünyadan farklı olarak 2-3 aşı arasında tercih hakkı verilerek, konforlu aşılama süreci yaşanacağını kaydeden Koca, “Almanya ve Fransa’da 2-3 aşıyı tercih etme şansı yok” dedi.

 

“EYLÜLDE NORMAL HAYATA DÖNMEYİ HEDEFLİYORUZ”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, BioNTech kurucu ortağı Prof. Dr. Uğur Şahin’in aşı kampanyasına katılmak üzere haziran ayının ortasında Türkiye’ye gelebileceğini belirtti.

Aşı olanların maske takmaması gibi bir uygulamaya geçilip geçilmeyeceğinin sorulması üzerine Koca, “Yaygın aşılama yapılmadıkça biz maske takılmamasını önermiyoruz. Toplumsal bağışıklık oluştuktan sonra aşı olanların maske takma zorunluğu olmayabilir; fakat o, bağışıklıktan sonra. Erken dönemde biz halen bütün aşıların bulaşılırlığı önlediğinden emin değiliz. BioNTech aşısı için yüzde 90’ın üzerinde bulaşılırlığı önlediğini Uğur hoca söylemişti; ama diğer aşılarla ilgili emin değiliz. Toplumsal bağışıklık oluşmadıkça kişisel tedbirlerin maskeyle devre dışı kalmasını önermiyoruz ama bu eylül sonrası devreye girer. Bu dönemde okullar, üniversite, yüksekokullar dahil olmak üzere normal hayata dönülmesini hedefliyoruz; aşılamayı sağlayarak” diye konuştu.



Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Batman Burada ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!