Takipteki kredi ve kredi kartı borçları her geçen gün artıyor

featured

Yurttaşların bankalara olan kredi ve kredi kartı borçları arttı ve 2,2 trilyon liraya yaklaştı. BDDK verilerine göre bireysel kredi kartı borçları 7 Temmuz itibarıyla 788,2 milyar liraya yükselirken, takipteki borçlar da 35 milyar lira oldu.

Takipteki kredi ve kredi kartı borçları her geçen gün artıyorEmeğiyle yaşayan yurttaşlar yüksek enflasyon ve hayat pahalılığı ile mücadele ederken, yüksek faiz dönemine de borç eğilimiyle girdi. Kredi ve kredi kartı harcamaları ve borçlanmalarında artış yaşandı.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun (BDDK) verileri, bankacılık sektörüne ilişkin kredi artışının faiz kararının ardından durma noktasına geldiğini ortaya koydu. Bir önceki hafta 9 trilyon 986,5 milyar lira seviyesindeki bankacılık sektöründeki toplam krediler, 7 Temmuz itibarıyla 9 trilyon 996,5 milyar lira oldu.

BirGün’den Havva Gümüşkaya’nın haberine göre sektörde kredi yavaşlaması olsa da tüketici kredileri ve kredi kartı harcamalarındaki artış sürdü. 7 Temmuz itibarıyla yurttaşın tüketici kredileri ve bireysel kredi kartı borçları toplam 2 trilyon 180 milyar TL’yi geçti. Bayram tatilinin başladığı 23 Haziran ile 7 Temmuz arasında sadece bireysel kredi kartı harcamaları 23,8 milyar lira arttı. Bireysel kredi kartı borçları 7 Temmuz itibarıyla 788,2 milyar liraya yükseldi.

Takipteki kredi ve kredi kartı borçları her geçen gün artıyorKREDİ BORÇLARI YILBAŞINDAN BU YANA YÜZDE 41 ARTTI

Yılbaşından bu yana ise toplam kredi borçlarındaki artış yüzde 41’i buldu. Ocaktan bu zamana dek tüketici kredilerindeki yükseliş, 298,5 milyar lira oldu. Bireysel kredi kartı borçlarında ise 337 milyar liralık artış yaşandı.

TAKİPTEKİ ALACAKLAR 35 MİLYAR LİRA

Kredi kartı faiz oranlarının yükselmesiyle takipteki alacaklarda da artış yaşandı. Bankalar tarafından tüketici kredileri ve bireysel kredi kartlarına ait takibe alınan borçlar 35 milyar lira oldu. Bu borcun 9,6 milyar lirasını kredi kartları oluştururken 25,4 milyar lirasını bireysel krediler oluşturdu.

KKM’DE REKOR KIRILDI

BDDK’nin verilerine göre “zenginlere servet transferi” olarak yorumlanan Kur Korumalı Mevduat (KKM) hesapları 7 Temmuz itibarıyla, haftalık 107,3 milyar lira artarak 2,85 trilyon lira ile rekor tazeledi ve böylelikle 3 trilyon liraya yaklaşmış oldu.

Yorumlar kapalı.

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Batman Burada ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!