Tarihi Malabadi Köprüsündeki proje başlıyor

featured

Artuklular tarafından 1147 yılında inşa edilen ve UNESCO dünya mirası geçici listesinde yer alan tarihi Malabadi Köprüsü’nün turizme kazandırılması için Batman Valiliği ve Kozluk Kaymakamlığı koordinasyonunda yapılacak peyzaj çalışmaları için kollar sıvandı.

İl Özel İdaresi tarafından hazırlanan proje kapsamında, köprünün Kozluk sınırında bulunan kısmında; kafeterya, yürüyüş yolu, çocuk oyun alanı, seyir terası, kademeli oturma ve dinlenme alanları yapılarak, yerli ve yabancı turistlerin hizmetine sunulacak. Kozluk sınırlarında yapılacak proje sayesinde Malabadi’nin görkemi, Batman Çayı seyir terasından izlenebilecek. Tarihi taş köprüler içerisinde kemeri en geniş olma özelliğine sahip olan Malabadi Köprüsü’nün, görkeminin rahat izlenmesi için seyir terası, açık ve kapalı kafeteryalar ile çocuklar içinde oyun grupları yapılacak.

BÖLGE TURİZMİNİN YENİ DURAĞI OLACAK

Kozluk sınırında Batman Çayının sol sahil şeridinde Batman Özel İdaresince peyzaj çalışmalarına başlanacak. Peyzaj çalışmaları tamamlandığında ise UNESCO dünya mirası geçici listesinde yer alan Malabadi Köprüsü, yerli ve yabancı turistlerin yeni durağı olacak.

Yorumlar kapalı.

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Batman Burada ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!