Tercihler ve Batman Üniversitesi

featured

Malumunuz YKS sonuçları ilan edilerek tercih kılavuzu yayımlandı. Bu sene de milyonlarca öğrenci üniversiteyle buluşacak.
Öğrenci ve velilerin heyecanı son meyvesini verecek.
Herkes için en hayırlı tercihler olsun.
**
YKS vesilesiyle sözü çok uzatmadan şehir olarak Batman’ı tercih etmeyi düşünen adaylara getirmek istiyorum.
Malum bu kentin büyümekte olan bir üniversitesi var.
Son zamanlardaki faaliyetleriyle akademik olarak Türkiye’deki pek çok üniversiteyle yarışabilecek durumda olduğunu görüyoruz Batman Üniversitesinin.
Bugün için okuma maliyetleri çok yükselmiş durumda. Öğrencilerin Batman’ı seçmesi akıllıca olacaktır.

Tercihler ve Batman Üniversitesi

Zira yüksek öğretim kurumları arasında kalite göreceli bir durum. Bir Üniversite Batı’da veya başka bir şehirde diye Batman Üniversitesi’nin kalitesinden önde değil.
Bu ekonomik kriz ortamında aynı bölüm için başka üniversitede ve il dışında öğrenci okutmanın gerçekten de maliyeti yüksek.
Bir de atanma ve iş bulma zorluklarını düşününce bu maliyet katlanarak artıyor.
Neticede atama bekleyen bir üniversite mezunu için KPSS’de puan üstünlüğü önemli olur.
Ne okuduğu üniversitenin ne de şehrin atanmaya etkisi yok.
Hangi üniversitede okursanız okuyun hiçbir şey yapmadan okursanız değişen bir şey olmuyor.
Akademik eğitimin temeli yine kişinin kendisi.

Tercihler ve Batman Üniversitesi

Belki özel sektörde öğrenim dilinin İngilizce olup olmamasının önemi oluyor, bu doğru. Ama baktığınızda bu sene Batman Üniversitesinde Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği bölümünün de yüzde yüz İngilizce eğitim veren bir bölüm açıldı ve bölüm öğrenci alıyor.
Bunun gibi Beşiri Organize Sanayi Bölgesi Meslek Yüksekokulu’nda Alternatif Enerji Kaynakları ve Makine programları aynı anda açıldı ve öğrenci kabul ediyor.
Yine Güzel Sanatlar Fakültesi’nde bulunan Seramik Bölümüne bu sene ilk defa öğrenci alınacak.
Sason Meslek Yüksekokulunda Çocuk Gelişimi bu sene ilk defa öğrenci kabul edecek. Öğrencilerin Sason’dan kalkıp Batman’a ya da Kozluk’a kadar bu bölümü okuması için gitmesine gerek yok.

**
Bu sene farklı bölüm ve programlar açılması için epey çaba gösterildi Üniversite’de.
Hasankeyf Meslek Yüksekokulu’nda Pastacılık ve Ekmekçilik programı açıldı. Merkezde bulunan Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu’nda Saç Bakımı ve Güzellik Hizmetleri programı açıldı. Bunların yanı sıra İktisadi İdari Bilimler Fakültesi’nde Yönetim Bilişim Sistemleri bölümü de açıldı.
Ve bunlar gibi pek çok program ve bölüm için YÖK’e başvuru yapıldı.

**
Diş Hekimliği Fakültesi’nin Batman’a kurulması gerçekten de bir milat olarak kayda geçecektir. Üniversite bu sene öğrenci almayı planlıyordu ama YÖK bina ve laboratuvar zorunluluğu şartı koşunca olmadı. Proje ve yapım aşamasındaki bina ve laboratuvar en kısa zamanda tamamlandığında Batmanlı öğrenciler, Diş Hekimliği tercihini de Batman’dan yana kullanabilecek.
**
Batman Üniversitesi, sadece ön lisans ve lisans bölümleriyle değil lisansüstü bölümleriyle de büyümesini sürdürmeye devam etmekte. 100’e yaklaşan yüksek lisans ve doktora programıyla binlerce öğrenci eğitim alıyor.
Özellikle Öğretmenlik Meslek Kanunu nedeniyle binlerce kişinin gözünün üstünde olduğu Lisansüstü Eğitim Enstitüsü bugünlerde lisansüstü kontenjanlarını ilan ederek öğrenci kabulüne başlayacak.
Büyüyen kentimize büyüyen bir üniversite yakışır.
Bu açıdan bu yazıma son verirken atandığı günden bu yana ortaya koyduğu faydalı çalışmalarından ötürü Batman Üniversitesi Rektörü İdris Demir’i bir kez daha tebrik ederken çalışmalarında başarılar diliyorum.

Yorumlar kapalı.Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Batman Burada ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!