Tiryaki’den Meclis’e İncirli köyüne ilişkin önerge

featured

Yeşil Sol Parti Batman Milletvekili Mehmet Rüştü Tiryaki, Hasankeyf ilçesine bağlı tarihi İncirli Köy Merkezinin Ilısu Barajından etkilenmemesine rağmen şahsi mülke taşınmasını ve kamu kaynaklarının bu yeni köy merkezine aktarılmasını İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’ya sordu.

Tiryaki, verdiği önergede, “Seçim bölgem olan Batman’ın Hasankeyf ilçesine bağlı İncirli Köyünde, Ilısu Barajı ve HES Projesi kapsamındaki maksimum su seviyesinden (525 m) yalnızca bir konut etkilenmiş geri kalan konut, müştemilat ve sosyal-dini alanların tamamı tehlike arz eden alanın dışında güvenli bölgede kalmıştır. DSİ 16. Bölge Müdürlüğü raporlarında defalarca “yapılan inceleme sonucunda; yukarıda bahse konu İncirli Köyü Camii Ilısu Barajı ve HES Projesi Göl Alanından etkilenmemektedir.” şeklinde görüş bildirmiş olmasına rağmen en az Hasankeyf kadar kadim bir tarihe sahip olan İncirli Köyü merkezinin, muhtar ve korucu olan kardeşine ait şahsi mülke taşındığı ve yapılması gereken mutat kamu hizmetlerinin söz konusu kişilerin şahsi taşınmazlarına aktarıldığı tarafıma iletilmiştir.

59 köy sakininin verdiği itiraz dilekçesi üzerine İl Genel Meclisi İmar Komisyonunun yerinde inceleme yaparak maksimum su kotundan etkilenmediğinden bahisle köyün taşınamayacağına karar verdiği ancak dosyanın yaklaşık 6 ay kadar Valilikte bekletildikten sonra tekrar İl Genel Meclisi gündemine getirildiği ve bu sefer kabul edildiği bildirilmiştir. Kararı idare mahkemesine taşıyan köy mukimlerinin ayrıca CİMER üzerinden yaptığı başvuruya cevaben Hasankeyf Kaymakamlığı tarafından yazılmış olan 09.05.2023 tarihli yazıda; DSİ 16. Bölge Müdürlüğü tarafından Batman Valiliği’ne gönderilen 08.08.2019 tarihli ve 513563 sayılı yazının yanlış anlaşıldığı İncirli Köyü’nün su altında kalacağı zannedilerek yeni bir köy inşa edildiğini, DSİ 16. Bölge Müdürlüğü ile şifahi görüşmeler sonucunda İncirli Köyü’nün su altında kalmadığını ve kamulaştırılamayacağını beyan ettiği öğrenilmiştir.” ifadelerine yer vererek konuya ilişkin sorularını sıraladı.

 

 

Yorumlar kapalı.

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Batman Burada ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!