TÜİK ve ENAG enflasyon rakamlarını açıkladı

featured

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Temmuz ayına ilişkin enflasyon verilerini açıkladı. Temmuz ayı enflasyonu yüzde 9.49 olurken yıllık enflasyon yüzde 47.83 olarak duyuruldu.

Bir önceki yılın aynı ayına göre en az artış gösteren ana grup ,31 ile konut oldu. Buna karşılık, bir önceki yılın aynı ayına göre artışın en yüksek olduğu ana grup ise %82,62 ile lokanta ve oteller oldu.

Verilere göre bir önceki yılın aynı ayına göre en az artış gösteren ana grup yüzde 19,31 ile konut olurken, buna karşılık, bir önceki yılın aynı ayına göre artışın en yüksek olduğu ana grup ise yüzde 82,62 ile lokanta ve oteller oldu.
TEMMUZ AYINDA EN YÜKSEK SEVİYEYE ÇIKTI 
Böylece Temmuz’da aylık enflasyon, ücret ve vergi ayarlamaları, akaryakıt fiyatlarında yaşanan artışın etkisiyle Ocak 2022’den bu yana en yüksek seviyeye çıktı.

ENAD’DA AÇIKLADI

ENAG’ın açıkladığı verilere göre, 12 aylık enflasyonu yüzde 122,88 olurken, Temmuz ayı enflasyonu ise 13,18 arttı.
Bağımsız akademisyenlerin oluşturduğu Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG) Temmuz ayı enflasyon verisini açıkladı. ENAG’a göre enflasyon Temmuzda aylık yüzde 13,18 artarken, yedi aylık artış oranı yüzde 69,21 oldu. 12 aylık enflasyon oranı ise 122,88 olarak belirlendi.
ENAG’a göre enflasyon yükselmeye devam ediyor.

Yorumlar kapalı.Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Batman Burada ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!