Türk-İş Başkanı Atalay’dan asgari ücret açıklaması: Açlık sınırı teklif edilirse masadan kalkarız

featured

Asgari ücret görüşmeleri öncesinde Türk-İş Başkanı Ergün Atalay’dan dikkat çeken asgari ücret açıklaması geldi. Atalay, komisyon görüşmelerinde, 14 bin TL civarında hesaplanan açlık sınırının teklif edilmesi halinde, “O zaman masadan kalkarız. Öyle şey olmaz” diyerek işçi tarafının net tavrını ortaya koydu.

TGRT’nin haberine göre, Asgari Ücret Tespit Komisyonu 11 Aralık’ta toplanıyor. Gözler komisyondan çıkacak kritik karara çevrilirken hem işçi tarafından hem de hükümet tarafından asgari ücret ile ilgili açıklamalar gelmeye devam ediyor.

“HÜKÜMETİN TEKLİFİNİ GÖRMEDEN RAKAM KONUŞMAYACAĞIZ”

Görüşmeler öncesinde Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, katıldığı bir televizyon programında asgari ücret ile ilgili sorulara yanıt verdi. Atalay, komisyonda 2 kadın, 2 erkek asgari ücretli işçinin yer alacağını, işçilerin nasıl geçinemediklerini, hükümet ve işveren temsilcilerine masada anlatacaklarını vurguladı. Atalay, hükümet tarafının teklifini görmeden rakam konuşmayacaklarını söyledi.

“AÇLIK SINIRI TEKLİF EDİLİRSE MASADAN KALKARIZ”

14 bin TL civarında hesaplanan açlık sınırıyla hükümetin gelmesi halinde ne yapacakları sorulan Atalay, “O zaman masadan kalkarız. Öyle şey olmaz” dedi. Bazı hükümet yetkililerinin ifade ettiği ve yüzde 25 artışa tekabül eden 14 bin 250 TL gibi bir ücreti de asla kabul etmeyeceklerini söyleyen Atalay, “Bizim rakam telaffuz etmemiz doğru değil. Ne vereceklerini görelim; ondan sonra tavrımızı belirleriz. Teklifi Başkanlar Kurulu’na getirip orada kararımızı veririz” dedi.

“BİR YILLIK GEÇİMİ SAĞLAYACAK ARTIŞ YAPILMALI”

Başkan Atalay, asgari ücrete bir yıl artış yapılmayacağı göz önüne alındığında, yılsonuna kadar geçimi sağlayacak bir artış yapılması gerektiğini söyledi.

“ASGARİ ÜCRETE ZAM SÜRDÜRÜLEBİLİR DEĞİL”

Atalay dün de asgari ücrete tek zam için önce enflasyonun düşürülmesi gerektiğini söylemişti.

Atalay’ın açıklamasında pazartesi günü asgari ücret görüşmelerinin başlayacağını belirterek “Bizi ilk defa komisyonda 4 tane işçi temsil edecek. Sürecin tamamını arkadaşlarım yönetecek. Ben bugüne kadar ücretle ilgili hiçbir şey konuşmadım. Pazarlık açlık sınırından olmaz. Ülkedeki çalışma şartları ortada. Asgari ücretli ve emeklinin alım gücü ortada. Bugüne kadar toplumun razı gelmediği, içimize sinmeyen hiç bir işi yapmadık. 40 yıldır pazarlıklar sürüyor, toplasanız 5 kere uzlaşı çıkmamıştır. Asgari ücretlilerin yüzde 99’u örgütsüz. Bunların zor şartlarda geçindiğini herkes biliyor.” demişti.

Atalay, asgari ücretin sürdürülebilir olmadığını dikkat çekerek, “Enflasyonu durdursunlar, ete, süte, kiraya zam gelmesin, asgari ücret konuşmanın anlamı kalmaz. Sen zammı ver, ertesi gün fiyatları artır… Bu sürdürülebilir değil.” diye konuştu.

Yorumlar kapalı.

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Batman Burada ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!