Uzman çavuşun arabasının çarpması sonucu ölen 5 yaşındaki Aşkan, olmayan geçitleri kullanmadığı için ‘asli kusurlu’ sayıldı

featured

 

Yüksekova’da uzman çavuşun kullandığı aracın çarpması sonucu ölen 5 yaşındaki Edem Aşkan olmayan geçitleri kullanmadığı için suçlu bulundu. Olay yeri tutanağının hatalı olduğunu belirten aile avukatı, tutanağa itiraz edeceklerini söyledi

Kürt illerinde, kolluk görevlilerin kullandığı araçların çarpması sonucu yaşanan ölümlerin son örneği 5 yaşındaki Erdem Aşkan oldu. 7 Haziran’da Hakkâri’nin Yüksekova ilçesinde uzman çavuş A.K.P’nin kullandığı özel araç 5 yaşındaki Erdem Aşkan’a çarptı. Olay yerinde ölen Aşkan’ın ‘asli kusurlu’ sayılmasına ilişkin tutanak ortaya çıktı.

Artı Gerçek’ten Remzi Budancir’in haberine göre, Akşan’ın ölümün ardından ‘Taksirle öldürme’ sücudundan gözaltına alınan uzman çavuş A.K.P, çıkarıldığı nöbetçi hakimlik tarafından adli kontrol şartı uygulanarak serbest bırakıldı. Uzman çavuşun serbest bırakılma gerekçesi ise olay yeri ile ilgili hazırlanan kaza tespit tutanağa dayandırıldı. Tutanakta araç çarpması sonucu ölen 5 yaşındaki Erdem Aşkan yaya geçidi kullanmadığı gerekçesi ile “asli kusurlu” sayıldı.

Bölgede ne üst geçit ne de yaya geçidi var

Erdem Aşkan’a aracın çarptığı yer Yüksekova-Van yoluydu. Kent merkezine yaklaşık 7 kilometre mesafede bulunan ana yolda ne üst geçit, ne de yaya geçidi vardı.

Görgü tanıklarının anlatımına göre, uzman çavuş A.K.P, özel aracıyla hız yapıyordu. Önünde bulunan aracı geçemeyince, hatalı sollayarak aracın sağından geçmeye çalıştı. Tam bu sırada 5 yaşındaki Erdem Aşkan’a çarpı. Çarpmanın etkisi ile mertebelerce savrulan Aşkan öldü.

Taraflı tutanak

Artı Gerçek’e konuşan ailenin avukatın Ömer Faruk Aşkan, olay yeri tespit tutanağının hatalı olduğunu, bir nevi taraflı hazırlandığını söyledi. O bölgede üst geçidin olmadığını, yaya geçidinin ise 400-500 mesafede olan ışıklarda olduğunu anlatan Akşan, “Tutanakta da geçit yok diye yazmışlar. Ama ilginç bir şekilde ‘geçidi kullanmamışlar’ diye kusurlu bulmuşlar. Yaya geçidini kullanması gerektiğini düşünerek kusurlu bulmuşlar. Ancak çarpan uzman çavuşa hiçbir kusur vermemişler” dedi.

Uzman çavuşun serbest bırakılmasına gerekçe gösterilen rapora itiraz edeceklerini anlatan Aşkan, “Delil tespit davası, veyahut sulh ceza itiraz yoluyla bunu yapacağız” ifadelerini kullandı.

Uzman çavuşa normal bir trafik kazasından işlem yapıldığını anlatan Aşkan, “Uzman çavuşun serbest bırakılma sebebi şu. Trafik kazaları ‘Taksirle öldürmeye’ girer. Normal trafik kazalarında birinin ölümüne ‘Taksirle öldürme’ deniliyor. Taksirle öldürme katalog suçu olmadığı için tutuklama sebebi değildir. ‘Kasten öldürme’ tutuklama sebebidir. Bu rapor eksik tutulmuş, bir nevi taraflı tutulmuştur” dedi.

Kural ihlali tutanağa yansımadı

Öncelikle uzman çavuşun orada trafik kurallarını ihlal ettiğini belirten avukat Aşkan, şöyle konuştu: “Oradaki yolun azami hız sınırı 50 kilometredir. Çocuğun çarpmanın etkisi ile 50-60 metre fırladığını düşürsek bu şahsın hızının minimum 130-150 civarı olduğunu düşünüyoruz. Aslında şoförün hız ihlali ve hatalı sollama ile birlikte ani fren yapmaması sebebiyle ihlal verilebilirdi. Anca verilmemiş. Ayrıca bu şahıs çarpmanın ardından hiçbir şekilde müdahale etmemiş, alıp hastaneye götürmemiş. Hatta 112’yi aramadığını düşünüyoruz. Bunun içinde savcılıktan kayıtları isteyeceğiz.”

Görgü tanığı: 50-60 metre fırladı

Uzman çavuş A.K.P ifadesinde hız yapmadığını söylemişti. Ancak görgü tanıkları tam aksini söyleyerek, uzman çavuşun hızlı olduğunu anlattı. Erdem Aşkan’a araç çarpma anını gören bir kişi, yolun üzerinde olan kan lekelerini gösterdi. Erdem Aşkan’a direklerin olduğu yerde araç çarptığını, yaklaşık 50-60 metre uzağında olan siyah lekeyi göstererek “buraya fırlattı” dedi.

Yurttaşın gösterdiği siyah leke, Erdem Aşkan’ın kan lekesiydi. Uzman çavuşun kullandığı aracın çok hızlı olduğunu anlatan görgü tanığı, “Demiş ben 60 kilometre hızla gelmişim. Bunun zerre gerçekle alakası yok. 60 kilometre hızla gelsen o direğin (eliyle Erdem Aşkan’a aracın çarptığı yeri gösteriyor) oradan bir tenekeye bile vursan mümkün değil buraya kadar gelmez. Tam orada çocuğa çarptı. Çocuğa çarptığı gibi havaya kaldırdı, buraya kadar fırlatıp attı” dedi.

“Uzman çAvuş hiçbir şey olmamış gibi davranıyordu”

Çocuğun yere düşmesi ile yanına gittiğini anlatan görgü tanığı, “Ben gittiğimde eline dokundum anladım çocuğun rahmet edip öldüğünü. Ben bir umut belki yaşar diyerek yanına gittim (çarpan uzman çavuşun). ‘Hastaneye götürelim’ dedim. Hiçbir şey yapmamış gibi davranıyordu. Ne kadar uğraşsam da hiç takmadı beni, dinlemedi kimseyi. Çocuk o halde yerde kaldı öylece. O da komutanlarıyla falan konuşuyordu” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Artı Gerçek

Yorumlar kapalı.

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Batman Burada ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!