Ya Tutarsa!

featured

Bahse girerim ki hepinizin yakın çevresinde iddia bağımlısı olan en az bir kişi mutlaka vardır.
Özellikle son dönemlerde ekonomik sıkıntıların artmasıyla birlikte şans oyunlarına aşırı bir talep olduğunu üzülerek belirtmek isterim.
Yıllarca bağımlı olup kurtulamayan evini, işini, yuvasını kaybedip hatta bazen intihara kadar sürüklenip canını bile kaybedeni, uzaktan yakından veya ekranlardan görmüşsünüzdür.
Geneli alışkanlıklarını baskı altında kalmamak adına gizli tuttukları için büyük kayıplar ile birlikte, duyulması ile hem onur kırıcı hem de yıkıcı sonuçlarla karşı karşıya gelerek, psikolojik sıkıntılara da sebep olup, sosyal yaşamlarını olumsuz bir şekilde etkilemiştir.

Her ne kadar dile çok gelmese bile bu tür örnekleri maalesef hepimiz görmüşüzdür buna rağmen “Ya tutarsa!” diye kaybetmeyi göze alanı aklım almıyor.
Zaten bizim buralarda, fark edilmesi ile birlikte, annelerin veya eşlerin bedduaları yüzünden bile olsa kazanma şansınız binde bir iken milyonda bire düşer.

Gereksiz harcanan paranın tamamı için (quzulqurt, jahr, zıkkım û keratî) olsun demelerinin yanı sıra, diğerlerini yazmasam da olur, tahmin edersiniz diye düşünüyorum.
Yani anlamadığım sigara ve alkol gibi vücuda bağımlılık yapan alışkanlıklar bile sağlık sorunları olunca bırakılabiliyor da bunca maddi sıkıntı ve sorun yaşanmasına rağmen vazgeçememek akıl işi değil. Halatla mı bağlıyorlar, bir yerden sonra kopun artık arkadaş.

Maalesef son günlerde şans oyunları artı bitcoin ve borsa derken, herkes hayatı kolaylaştırmanın farklı yollarını ararken artık gizleme gereği bile duyulmadan ulu orta ben buna yatırdım, ben burda kazandım, ben bunu deneyeceğim vs. günlük muhabbetler arasına girerek, oldukça tehlikeli bir hal aldığını gördüğüm için değinmek istedim.

Bu tür durumlar için kullanılan bazı ata sözleri var; can çıkar huy çıkmaz, huylu huyundan vazgeçmez gibi. Yalnız herkesin bilmesi gereken, huylarımız karakterimizi oluşturan kişisel özelliklerimizin ayrı ayrı her biridir. Konuşkan, girişken, efendi, ılımlı, duygusal, asabi vs huylara sahip olup farklı karakterler taşıyabiliriz ama kötü alışkanlıklarımız karakter değil tamamen tercih meselesidir, bizi kayıplara götüren. Yani gelin vazgeçin bu sevdadan
“Ya tutarsa!” değil de, “Ya giderse!” ile düşünürseniz belki de kaybetmeye değmediğini fark edersiniz…Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Batman Burada ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!