Yapılan bir araştırmaya göre diş eksilmesi beynin küçülmesine neden oluyor

featured

Bilim insanları, diş eti çekilmesi ve diş kaybı ile Alzheimer hastalığı ile ilişkilendirilen beyin hacminin küçülmesi arasında bir ilişki olabileceğini ortaya koydu.

 Science Daily’nin haberine göre Japonya’daki Tohoku Üniversitesi’nden araştırmacılar, Alzhemier’ın ilerlemesiyle küçüldüğü bilinen beynin hipokampus kısmının, ağız sağlığıyla bağlantısını inceledi.

Bu kapsamda, bilişsel hastalık geçmişi buluhmayan 55 yaş ve üzeri 172 bireye, dört yıl aralıkla iki kez ağız muayenesi, manyetik rezonans görüntüleme (MRI) ve beyin taraması yapıldı.

Ağızdaki diş sayısının azalması ve diş eti hastalıklarının artmasıyla düşünce ve hafızayı kontrol eden hipokampus sol lobunun hızla küçüldüğü gözlendi.

“Araştırmamız, söz konusu ağız hastalıklarının beynin düşünme ve hafızayı kontrol eden kısmına etkisini ortaya koydu” diyen Satoşi Yamaguçi şunları kaydetti: “Bulgular, ciddi diş eti iltihabıyla çevrelenen dişi muhafaza etmenin beyin atrofisiyle (küçülmesi) bağlantısını gösteriyor. Diş eti hastalığını, düzenli muayenelerle kontrol altında tutmak şart. Şiddetli iltihaplarda ise dişi çekip protez kullanmak gerekebilir.”

Yorumlar kapalı.

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Batman Burada ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!