Yerine kayyum atanan ve göreve iade bekleyen Ahmet Kaya: Mahkeme kararı turnusol kağıdı olacak

featured

Yerine kayyum atanan ve göreve iade bekleyen Ahmet Kaya Medyascope’a konuştu: “Mahkeme kararı turnusol kağıdı olacak”

Diyarbakır’ın Ergani ilçesinde hakkında açılan soruşturma gerekçe gösterilerek görevden uzaklaştırılan ve yerine kayyum atanan Belediye Başkanı Ahmet Kaya, yargılandığı davada beraat etti. Valiliğin, “Haberimiz olmadı” diyerek yaptığı itiraz ile kesinleşen beraat kararı İstinaf mahkemesinde de onandı. Kayyum uygulamasında ilk kez yaşanan bu durum ile ilgili Kaya, görevine iade için İçişleri Bakanlığı’na başvuracak. Medyascope’a konuşan Kaya, “Mahkeme kararının yerine getirilip getirilmemesinden çok, hükümetin yeni sayfa açması için bu karar turnusol kağıdı olacaktır” dedi.

Gözaltına alındı, yerine kayyum atandı, savcılık serbest bıraktı

31 Mart 2019’daki yerel seçimlerde Diyarbakır’ın Ergani ilçesinde Halkların Demokratik Partisi’nden (HDP) belediye başkanı seçilen Ahmet Kaya, İçişleri Bakanlığı’nın hakkındaki soruşturmaları gerekçe göstermesiyle 23 Mart 2020’de görevden uzaklaştırıldı ve yerine kayyum olarak ilçe kaymakamı atandı. Görevden alındıktan sonra gözaltına alınan Kaya, emniyetteki ifadesinden sonra savcılığın talimatı ile serbest bırakıldı.

Görevden uzaklaştırılan Ahmet Kaya hakkında, Diyarbakır 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde katıldığı aday tanıtım toplantısı, Nevroz kutlaması, bir taziye ziyareti gibi etkinlikler gerekçe gösterilerek “terör örgütü üyesi olmak” suçundan dava açıldı. Davanın ikinci duruşmasında Kaya ile ilgili esas hakkındaki mütalaasını sunan savcı, beraatına karar verilmesini istedi. Mahkeme, aldığı karar ile hakkındaki soruşturma gerekçe gösterilerek görevden uzaklaştırılan Ahmet Kaya’nın beraatına karar verdi.

 

Medyascope‘a konuşan Ahmet Kaya, normalde yargılandığı Diyarbakır 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nin 30 Mart 2021’de beraat kararı verdiğini hatırlatarak, “İtiraz süresi geçip itiraz edilmeyince karar kesinleşti. Ancak valilik daha sonra bu karardan haberi olmadığını ve olayın mağduru olduğunu bildirince mahkeme boyun eğmen zorunda kaldı ve karar düzeltme ile dava İstinaf mahkemesine taşındı” dedi.

“Mahkeme Diyarbakır Valiliği’nin itirazını reddetti”

Kaya, İstinaf mahkemesinin Valiliğin itirazını reddettiğini ve aldığı karar ile Valiliğe taraf olmadığını ve itiraz süresinin aştığını göstererek, çok hukuki ve yerinde bir karar aldığını söyledi. İstinaf mahkemesinin Diyarbakır Valiliği’nin itirazını reddettiğini söyledi:

“İstinaf aynı zamanda Diyarbakır Valiliği’nin Yargıtay yolunun açık bırakılması talebini de reddetti. İstinaf, yerel mahkeme gibi boyun eğmedi ve hukuki bir karar verdi. Biz de karar üzerine dün İçişleri Bakanlığı’na göreve iade için Diyarbakır Valiliği üzerinden başvuru yaptık. Bakanlığın bir ay içinde cevap vermesi gerekiyor. Bu durum yeni kabine ve yeni hükümet için yeni bir sayfa açılıp açılmayacağı bakımından bir turnusol kağıdı olacaktır. Bakanlık bu konuda bir karar verecektir.”

Karar kesinleşince avukatlar göreve iadesi için başvurdu

Mahkemenin Kaya için verdiği beraat kararına kimse itiraz etmeyip temyize götürmeyince karar 7 Nisan’da kesinleşti. Kararın kesinleşmesinden sonra Kaya’nın avukatları karar ile birlikte Diyarbakır Valiliği üzerinden İçişleri Bakanlığı’na başvurarak Kaya’nın belediye başkanlığı görevine iadesini istedi.

Valilik “Haberimiz olmadı” diyerek kesinleşen karara itiraz etti

 

Kesinleşen mahkeme kararından sonra Kaya’nın göreve iadesi beklenirken, Diyarbakır Valiliği’nin aynı mahkemeye başvurarak “karardan haberleri olmadığı, davaya müdahil olma durumlarının olabileceği ve kamu zararı oluşması ihtimali” değerlendirilerek kesinleşme şerhinin kaldırılmasını istediği öğrenildi.

Valiliğin itirazı ile kesinleşen beraat kararı İstinaf mahkemesine taşındı. Diyarbakır Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi beraat kararını onadı. İstinaf mahkemesi, Diyarbakır 8. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 2021 Mart ayında verilen beraat kararına 7 günlük itiraz süresini aşarak 1 ay 11 gün sonra itirazda bulunan Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yaptığı başvuruyu da “süre aşımı” nedeniyle reddetti. İstinaf mahkemesi, kararı oy birliğiyle aldı.

Hüküm kesinleşti, HDP’li başkan göreve iadesini bekliyor

Belirlenen süre içinde karara itiraz edilmemesi nedeniyle İstinaf mahkemesinin verdiği kararla beraat hükmü kesinleşti. İstinaf mahkemesinin kesinleşen kararı üzerine Kaya’nın avukatları en kısa sürede göreve iadesi için İçişleri Bakanlığı’na başvuruda bulunmaya hazırlanıyor. Görevden alınmasına gerekçe gösterilen davadan beraat eden Kaya’nın görevine iade edilip edilmeyeceği İçişleri Bakanlığı’nın kararıyla kesinleşecek.

Yorumlar kapalı.

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Batman Burada ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!