Yeşil Sol Parti’de kongre tarihi belli oldu

featured

Seçimlerde büyük oy kaybı yaşayan HDP ve Yeşil Sol Parti öz eleştiri sürecini devam ettirirken, kongre tarihi de netleşmeye başladı. Kongreyi Yeşil Sol Parti çatısı altında gerçekleştirme eğilimi öne çıkarken tarih olarak eylül hedefleniyor.

Seçimlerden sonra ortaya çıkan sonuçlara ilişkin kapsamlı bir değerlendirme süreci başlatan Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) tüm kurullarında özeleştiri ve yeniden yapılanma tartışmaları devam ediyor. Parti yetkilileri olağanüstü büyük kongre tarihinin parti kurulları ve il-ilçe örgütleri ile yapılacak toplantıların sonucunda netleşeceğini ifade ederken Meclis’in açılacağı 1 Ekim’den önce kongre sürecinin tamamlanmasının arzulandığı kaydediliyor.

Hedef Eylül ayı

HDP, yaz boyunca yapılacak toplantılar ve düzenlenecek konferanslarda seçim sonuçlarındaki eksikliklerden partinin siyaset yapma biçimine, yeniden yapılanmaya uygun inşa edilecek yeni kurumsal mekanizmalardan örgütlenme yöntemine kadar pek çok başlığı tartışacak. Bu çerçevede partinin bileşen hukukunun yeniden değerlendirilmesi, kurulan, kurulacak ittifaklarla ilişkilerin de masaya yatırılması bekleniyor. Tüm bu tartışmaların tamamlanması ve cevap aranan sorulara ortak yanıtlar bulunmasının ardından eylül ayında kongrenin gerçekleşmesi hedefleniyor.

Kapatma riskine karşı

HDP için cevabı aranan bir soru da kongreye hangi partinin çatısı altında gidileceği. Seçimlere HDP’nin kapatılma riski sebebiyle bileşeni olan Yeşil Sol Parti çatısı altında giren HDP’nin kongre için de aynı yöntemi işletmesi masadaki en güçlü seçenek. Gerekçeyse kapatma davasındaki bilinmezliğin ve kapatılma riskinin hâlâ devam etmesi.

MYK toplantısı düzenlenecek

İki partinin yöneticileri, kongre sürecini tartışmak üzere bugün ortak bir MYK toplantısı düzenleyecek. Kongre sürecine ilişkin tam mutabakat oluşur oluşmaz da iki partinin yetkililerinin görev alacağı bir “kongre hazırlık komisyonu” kurulması planlanıyor.

İsim değişikliği

Kongre gündeminde olması beklenen bir başka konu da partinin isim değişikliği. Seçim sürecinde Yeşil Sol Parti isminin seçmende kafa karışıklığı ve aidiyet eksikliği yarattığı tespiti yapılan partinin kongresinde HDP ve öncülü siyasi partilerin isimlerini hatırlatan bir ismin benimsenmesi ve isim değişikliğine gidilmesi muhtemel. Yeşil Sol Parti yetkilileri, isim değişikliği gibi “radikal” bazı düzenlemeler tartışılırken Yeşil Sol Parti’nin politik hattı ve çizgisinden vazgeçilmemesi gerektiğinin altını çiziyor.

Sancar ve Buldan HDP kalacak

Yeşil Sol Parti ile gidilmesi muhtemel kongreye ilişkin süreç ilerlerken HDP ile ilgili tüm süreçlerdeyse Eş Genel Başkanlar Mithat Sancar ve Pervin Buldan’ın temsiliyeti sürecek. Meclis’e giren 57 Yeşil Sol Parti milletvekilinin aksine Meclis’te HDP milletvekili olarak görev alan Buldan ve Sancar, Anayasa Mahkemesi’nin gündeme alması halinde kapatma davasında HDP adına savunma yapacak. (Duvar)

 

Yorumlar kapalı.

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Batman Burada ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!