Batman Emek ve Demokrasi Platformu’ndan Şeyh Said açıklaması: Irkçı-şoven saldırıları kabul etmiyoruz

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Batman Emek ve Demokrasi Platformu, Şeyh Said’e yönelik ırkçı saldırılara tepki gösterdi. Atatürk Parkı önünde bir araya gelen platform üyeleri, hak mücadelesi yürütmüş olan Şeyh Said ve yol arkadaşları üzerinden Kürt halkının değerlerine yönelen ırkçı-şoven saldırıların kabul edilemez olduğunu açıkladı.

Batman Emek ve Demokrasi Platformu’nun açıklaması şöyle:

Son günlerde halkın iradesi gasp edilmesi sonucu kayyum ile yönetilen Diyarbakır Büyükşehir Belediyesinin bir bulvara Şeyh Said adını verdiği iddiası ile başlayan ve ırkçı-şovenist kesimlerden, ulusalcı, gazeteci olarak geçinen kişilere uzanan bazı kesimlerin Şeyh Said ve yol arkadaşları şahsında Kürt halkının değerlerine dil uzatan açıklamalarına tanıklık etmekteyiz.

Öncelikle vurgulamak isteriz ki Şeyh Said ve yol arkadaşları hak ve adalet mücadelesi yürütmüş, bu nedenle o dönemin egemen anlayışının zulmüne uğramış, idam edilmiş, mezar yerleri dahi halen bilinmeyen tıpkı Seyit Rıza, Nuri Dersimi gibi Kürt halkının önemli değerlerindendir. Bir bulvara ismi verilmesi üzerinden Şeyh Said ve yol arkadaşlarının aziz hatırasına yönelik ırkçı-şovenist, saldırgan ve gerçekdışı açıklamalar kabul edilemez.

Kimi kesimlerin bu konu üzerinden yaklaşan yerel seçimleri fırsat bilip siyasi rant aracı olarak kullanmaya çalıştıklarının da farkındayız. Bahsi geçen bulvarın ismi yeni açılacak 60 yer ile birlikte 29/11/2011 tarihinde 274 sayılı Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi kararıyla Osman Baydemir döneminde alınmıştır. Bu karara imza atan dönemin Belediye Eş başkanları ve yetkilerine siyasi erk tarafından araçsallaştırılan yargı marifetiyle soruşturma açılıp halen yargılamaları devam edilirken, kayyum belediyesinin bu mesele üzerinden siyasi rant devşirmeye çalışması çifte standardı ve iki yüzlülüklerini gözler önüne sermiştir.

Türkiye’de inkar, imha ve asimilasyon politikalarından kaynaklı temel sorunların çözülemediği, savaşın tırmandırıldığı, şiddet politikalarının yaşamın her alanına yayıldığı, demokrasinin, hukukun, temel insan hakları ve özgürlüklerinin rafa kaldırıldığı bir süreci hep beraber yaşıyoruz. Ancak biz Batman Emek ve Demokrasi platformu bileşenleri olarak savaşların sürdüğü bu topraklarda barış, eşitlik, adalet, özgürlük, demokrasi ve Kürt sorununun barışçıl ve demokratik yollarla çözümü için mücadele ederken Kürt halkının değerlerine de sahip çıkacağız.

Güneş balçıkla sıvanmaz! Hak mücadelesi yürütmüş olan Şeyh Said ve yol arkadaşları üzerinden Kürt halkının değerlerine yönelen ırkçı-şoven saldırıları kabul etmiyoruz.

 

Yorumlar kapalı.

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Batman Burada ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!