Batman’da TBB Başkanı Erinç Sağkan’ın katılımı ile 11 Baro’dan avukata saldırı açıklaması

featured
TBB Başkanı Erinç Sağkan’ın katılımıyla 11 baro tarafından avukatlara yönelik şiddetin protesto edildiği eylemde konuşan Batman Barosu Başkanı Erkan Şenses, avukat Orhan Alphan’ı darp eden polisin, görevinin başında olduğunu açıkladı.
Batman Barosu, Batman Adliyesi’nde bir tutukluya yönelik yaşanan işkenceye karşı çıkan avukat Orhan Alphan’ın polisin şiddetine maruz kalmasına ilişkin adliye önünde açıklama yaptı. Açıklamaya, Türkiye Barolar Birliği Başkanı (TBB) Başkanı Erinç Sağkan, Adıyaman, Ağrı, Bingöl, Bitlis, Hakkari, Mardin, Muş, Diyarbakır, Urfa, Şırnak ile Van Baro başkanları ve çok sayıda avukat cübbeleriyle katıldı. Eylemde, “Avukat Orhan Alphan’a yönelik polis şiddetini lanetliyoruz” pankartı taşındı.
Batman'da TBB Başkanı Erinç Sağkan'ın katılımı ile 11 Baro'dan avukata saldırı açıklaması
Açıklamada konuşan Batman Barosu Başkanı Erkan Şenses, Orhan Alphan’a yönelik polis şiddetini hatırlatarak, “Saldırı sonucu burnu ve dişinde kırıklar oluşan meslektaşımızın polis memuru hakkında şikayette bulunmasına rağmen, polis memuru hakkında gözaltı ve tutuklama tedbirleri uygulanmamıştır. En basit suçlarda dahi gözaltı ve tutuklama tedbirlerine başvurmaktan çekinmeyen yargı makamlarının görevi başındaki bir avukata yönelik şiddete sessiz kaldığı görüntüsü veren son kararı kabul edilemez. Yargı makamları kimseye imtiyazlı bir zümre muamelesi yapamaz, yapmamalıdır”  ifadelerini kullandı.
3 AYDA 21 AVUKAT YARALANDI
TBB Başkan Erinç Sağkan, 3 ayda 21 avukatın yaralandığını, 3’nün ise öldürüldüğünü belirterek, 2022 yılında ise 7 avukatın intihar ettiğini söyledi. Avukatların içinde bulunduğu vahim duruma polis şiddetinin de eklendiğini kaydeden Sağkan, “Kolluk tarafından şiddete maruz akalan meslektaşımızın yanındayız. Avukatların yaşandığı sorunlar için Meclis’te grubu bulunanlar ile avukatlar gününde görüştük. İnsani ve vicdani talebimiz maalesef reddedildi.  Şırnak’ta ve Batman’da yaşanan şiddet vakası Meclis’te dile getirdiğimiz talebin neden reddedildiğinin bir göstergesidir. Biz kimseden ayrıcalık beklemiyoruz. Avukata dönük şiddet yurttaşın savunma hakkına yönelik saldırıdır” ifadelerini kullandı.
Polis şiddetine maruz kalan avukat Alphan ise dayanışmada bulunan meslektaşlarına teşekkür ederek, sonuç alınıncaya kadar olayın takipçisi olacaklarını söyledi.

Yorumlar kapalı.Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Batman Burada ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!