Bismil’de alıkonulup ölümle tehdit edildiğini belirten Batmanlı sanatçı İHD’ye başvurdu

featured

Bismil’de kendisini polis olarak tanıtan kişiler tarafından alıkonulduğunu belirten sanatçı Dildar Didêrî, şiddete maruz kalarak, ölümle tehdit edildiğini belirterek, İHD’ye başvurdu.

Sanatçı Dildar Didêrî (Ali Çetinkaya), yaşadıklarına ilişkin İnsan Hakları Derneği (İHD) Batman Şubesi’ne başvuruda bulunarak, yaşadıklarını Mezopotamya Ajansı’na (MA) anlattı.

KİMLİĞİ BELİRSİZ KİŞİLERE TESLİM EDİLDİ

Bismil’de akraba ziyareti sonrası Batman’a gitmek için otogara doğru yola çıktığını ve polisler tarafından önü kesildiğini aktaran Didêrî, “İlçe garajına geçtiğimde önümü kesen 3 kişi polis kimliğini göstererek, arabaya bindirdi. Bu 3 kişi beni emniyete götürmediler. Başka bir arabada bulunan 3 kişiye teslim ettiler. Arabada plaka yoktu. Götürüldüğüm yer Kerxê (Üç Tepe) mevkiinde bir yerdi. Boş bir araziydi, etrafta kimse yoktu” dedi.

4 saat alıkonulduğunu ifade eden Didêrî, “Boş arazide bana soru sordular, cevap vermeyince yarım saat boyunca fiziki ve sözlü şiddette bulundular. Yere yatırıp boğazımdan sıktılar. Telefon ile konuştuğumda gözaltına alınmıştım. Bundan kaynaklı telefonum şifresiz bir şekilde ellerindeydi. Telefonumdaki numaraları ve isimleri sordular. Cevap vermeyince sinirlendiler. ‘Sen niye Diyarbakır’a geliyorsun, Bu çölde seni rahatlıkla öldürebiliriz. Kimse senin buraya geldiğini bilmez dahi, bize yardımcı ol bizde sana yardımcı olalım’ dediler. ‘Biz devletiz bizi niye küçük görüyorsun’ deyip şiddet uyguluyorlardı” diye konuştu.

İHD’YE BAŞVURDU

4 saatin ardından yol kenarına bırakıldığını ifade eden Didêrî, daha sonra İHD’ye başvurduğunu aktardı. Kendisine dönük saldırının Kürt kültür ve sanatına dönük saldırı olduğunu söyleyen Didêrî, Kürt dili, kültürü üzerinde çalışma yürütüyoruz. Buna tahammül edemedikleri için bu şekilde saldırıyorlar” dedi. (MA)

Yorumlar kapalı.

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Batman Burada ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!