Bu kan grubuna sahip olanların Alzheimer riski %82 daha fazla

featured

Kan grubu kanı sınıflandırmanın bir yoludur. Antijenler ve Rh faktörüne bağlı olarak kan tipleri belirlenir. Antijenler kırmızı kan hücrelerinde bulunan bir protein türüdür. Antijenin türüne göre kanınız A Tipi, B Tipi, AB Tipi veya O Tipi olarak sınıflandırılır.

Antijenler, belirli bakteriler gibi vücudunuza aşina olmayan maddelerle temas ettiğinde bir tepkiyi tetiklerler. Donörünüzün kan grubu sizinkiyle uyuşmuyorsa, kan nakli sırasında da aynı türde bir tepki ortaya çıkabilir. Bu durumda, kan hücreleriniz topaklaşabilir ve potansiyel olarak ölümcül komplikasyonlara neden olabilir. Rh faktörü aynı zamanda kırmızı kan hücrelerinin üzerinde bulunan bir maddedir. Kan grubunuzun yanındaki + ve – işaretleri burada devreye giriyor. Rh faktörünüz varsa Rh pozitif (+), yoksa Rh negatif (-) olarak kabul edilirsiniz.

KALP KRİZİ VE KALP-DAMAR HASTALIKLARI

Kan grubunuz, sizi kalp krizi ve kalp hastalığı gibi ciddi risklere karşı daha yüksek bir riskle karşı karşıya bırakabilir. Bunun neden; A, B veya AB kan gruplarına sahip kişilerde bulunan AB0 geni adı verilen bir genin bulunmasıdır. Bu gene sahip olmayan tek grup ise; 0 kan grubudur.

AB0 genine sahipseniz ve kirlilik seviyesinin yüksek olduğu bir bölgede yaşıyorsanız, bu gene sahip olmayanlara göre kalp krizi riskiniz daha yüksek olabilir.

Hematoloji Uzmanı Dr. Douglas Guggenheim, “AB0 geni aynı zamanda koroner arter hastalığı (KAH) riskinizi de artırabilir. KAH, kalbinize kan sağlayan ve kalbinize kan sağlayan arterler sertleşip daraldığında gelişir; bu, eğer tıkanırlarsa kalp krizine neden olabilir.” açıklamasında bulunuyor.

Bu kan grubuna sahip olanların Alzheimer riski %82 daha fazla

BU RİSKİ DÜŞÜRMEK İÇİN NE YAPILMALI?

AB0 genine sahip olmanız kalp komplikasyonlarının kaçınılmaz olduğu anlamına gelmez.

  • Çok kirli alanlardan uzak durun ve kapalı mekanlarda egzersiz yapın.
  • Meyve, sebze, tam tahıl, balık ve kuruyemiş yiyerek kalp-sağlıklı beslenmeyi sürdürün.
  • Düzenli egzersiz yapın.
  • Sigara içmekten kaçının.
  • Kalp sağlığınızı izlemek için düzenli fiziksel muayeneler yaptırın, böylece olası bir risk halinde erken teşhis de mümkün olabilir.Bu kan grubuna sahip olanların Alzheimer riski %82 daha fazlaBEYİN FONKSİYONLARINDA GERİLEME VE HAFIZA KAYBI

    AB0 geni beyin fonksiyonu ve hafıza kaybıyla bağlantılıdır. A, B ve AB kan gruplarına sahip kişilerin, 0 Grubu olanlara kıyasla demansa yol açabilen biliş ve hafıza sorunları geliştirme olasılığı yüzde 82’ye kadar daha fazla.

    Bu hafıza kaybının olası bir nedeni, kan grubunun yüksek tansiyon, yüksek kolesterol ve diyabet gibi durumlara yol açabilmesidir. Bu koşullar bilişsel bozulmaya ve demansa neden olabilir. /Sabah

Yorumlar kapalı.Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Batman Burada ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!