Destar dergisinin 7’nci sayısı çıktı

featured

Kürtçe edebiyat dergisi Destar 7’nci sayısıyla okurlarıyla buluştu.

 

“Destarê Kurd-î Hûr Dihêre” şiarıyla 2 yılı aşkın bir zamandır yayın yapan ve edebiyat alanında önemli bir yer edinen Destar dergisinin 7’nci sayısı çıktı.

Birçok edebi içerik üzerinden inşa edilen Destar dergisinin “Destarê Kurmancî” bölümünün alt başlıklarından biri olan “Destarê Ramanên Wêjeyî” bölümünde teorik, düşünsel ve bilimsel edebi araştırma, inceleme, değerlendirme ve analizlerle Kürt edebiyatının güçlü derinliğine dikkat çekiyor.

“Destarê Rexneya Wêjeyî” bölümünde eleştirel bir bakış açısıyla edebi eleştiri ve kısa öykü türü üzerine derinlikli değerlendirmeler; “Destarê Wêjeya Devkî” bölümünde sözlü Kürt edebiyatı kapsamında, Kürt destanları, ünlü dengbêjlerin yaşamı, eserleri ve toplumsal hukuk alanına dair söylenmiş atasözleri üzerine edebi analizlere yer veriliyor.

“Destarê Çîrokê” bölümünde Kürtçe öykü tarihine ilişkin değerlendirmelerin yanısıra, yeni yazılmış öyküler de bulunuyor. “Destarê Ceribandinê” ve “Destarê Bîranînê” bölümlerinde içeriğinde Kürt kültürü, tarihi ve toplumsallığıyla beraber Kürt ulusal hafızasını barındıran deneme ve anılar işlenirken; “Destarê Helbestê” bölümünde şiir türüne dair düşünceler, tanınmış kimi Kürt şairlerin yaşamları ve eserleri üzerine anlatı, analiz ve yorumlara yer veriliyor.

Destar dergisi bu sayısıyla birlikte Kurmanci, Kirmancki, Soranî ve Hewramî lehçelerinden oluşan bölümlere Kelhûrî lehçesini de ekledi.

 

Yorumlar kapalı.

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Batman Burada ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!