Eğitim Sen, MEB’de yardımcı görevlerde çalışanların sorunlarına yönelik açıklamada bulundu

featured

Eğitim Sen Batman Şubesi tarafından, Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde çalışan idari ve teknik personele ile yardımcı hizmetlilerin sorunlarına yönelik açıklama yapıldı.

Şube başkanı Nureddin Şimşek tarafından yapılan açıklamada, “Genel idari hizmetler, teknik hizmetler, memur şef ve yardımcı hizmetler sınıfında çalışan eğitim emekçileri yıllardır en temel ekonomik, sosyal ve özlük haklarından yoksun olarak çalışmaktadır. Bugüne kadar eğitim hizmetlerinin sağlıklı bir şekilde yürütülmesi için büyük bir özveriyle çalışan eğitim emekçilerinin sorunları, bugüne kadar yeterince tartışılmadığı gibi talepleri de muhatapları tarafından dikkate alınmamıştır.

Yardımcı hizmetlilere normal görevlilerinin dışında görevler verilmekte, hatta yardımcı hizmetlilerden yöneticilerin özel işlerini yapmaları istenmektedir. Bunun karşılığında ücret, yevmiye, yolluk, yiyecek ve giyim yardımı yapılmamakta ve fazla mesai ücreti ödenmemektedir. MEB’e bağlı okullarda 6-8 aylık sürede geçici olarak istihdam edilen ve İŞKUR aracılığı ile toplum yararına çalışma projesi kapsamında işe alınan, okul aile birliklerince ücret verilip çalıştırılanlar, günlük yevmiye ile geçici çalışanlar en temel haklardan mahrum bir şekilde çalıştırılmaktadır. Eğitim hizmetlerinin yürütülmesinde büyük emekleri olan, ancak diğer emekçilere eşit haklara sahip olmayan bu arkadaşlarımız kendilerine yüklenen her türlü angaryayı tartışmasız yerine getirmek zorunda bırakılmaktadır.” ifadeleri kullanıldı.

Yorumlar kapalı.Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Batman Burada ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!