HEDEP Eş Genel Başkanı Bakırhan: Batman bu kirli sisteme cevap verecek

featured

Batman’da düzenlenen halk buluşmasında konuşan HEDEP Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, yerel seçimde halkın kayyumlara gereken cevabı vereceğini söyledi, “Beyaz Toros ittifakına zemin vermeyin” dedi.

HEDEP Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, Siirt ve Diyarbakır programlarının ardından bugün de Batman’da düzenlenen halk buluşmasına katıldı. Bakırhan, yerel seçimde halkın kayyumlara gereken cevabı vereceğini söyledi ve “Beyaz Toros ittifakına zemin vermeyin” çağrısında bulundu.

Bakırhan ve beraberindekiler kent girişindeki coşkuyla karşılandı. Burada halaya duran çok sayıda kişi Bakırhan’ı zılgıt ve alkışlarla karşıladıktan sonra konvoy eşliğinde HEDEP il binası önüne geçildi. Gençlerin yoğun katılım gösterdiği halk buluşmasında Bakırhan, gençleri özellikle selamlayarak, “Bugün burada sizlerle birlikte olmaktan onur duyuyorum. Batman, bu topraklarda sistemin bütün yönelimlerine rağmen onurluca ayakta duran siz değerli arkadaşlarımızın kentidir” dedi.

“KÜRTLERE KARŞI İKİ YÜZLÜ SİYASET VAR”

Bölgede çok önemli süreçlerden geçildiğini dile getiren Bakırhan, şunları söyledi:

“Bizim Filistin ile dayanışmamız takke, siyaset meselesi değildir. 1970’lere dayanan bir dayanışmadır. Biz Filistin davasını iç siyaset için kullanan bir halk değiliz. Biz Filistin halkının düşmanlarıyla ticaretine, kârına bakan gelenekten gelmiyoruz. Açık bir şekilde Filistin’e karşı dayanışan Kürtlere karşı iki yüzlü siyaset var. Filistin’de siviller ölmesin diyen zihniyet, Rojava’da Kürtleri katlediyor. Filistin’de barışı savunanlar, Rojava’da Kürt halkının kazanımlarına yönelik savaş açmış durumdadır. İktidara ve küçük ortağına, Kürt halkının mücadelesini görmelerini ve en az Filistin kadar Kürt halkıyla da empati olmasını dile getiriyoruz.”

Fotoğraf: MA

“BATMAN HALKI CEVABINI VERECEKTİR”

Beyaz Torosları, failli meçhulleri hatırlatan Bakırhan, “Sıdık Tan’ları, Edip Solmaz’ları toprağa verdiniz. Bu beyaz Torosçulara ve onun ittifaklarına zemin vermeyin” dedi.

“Batman’da Amed’de, Kürdistan’da Kürt kesilen ama Ankara’da ‘kurt’ olanlara Batman halkı cevabını verecektir” diyen Bakırhan, şöyle devam etti:

“Kurt ittifakı içinde olanlara yerel seçimlerde Batman halkının cevabını vereceğine eminim. 14 Mayıs seçimlerini atlattık. İstediğimiz gibi olmadı. Biz özeleştiri hareketiyiz, yanlış yaptığımız yerde ayağa kalkmasını biliyoruz. Başta Batman halkı olmak üzere eleştirilerinizi, önerilerinizi aldık ve yeniden yapılandık. Tarzımızı, yöntemimizi, söylemimizi yeniledik. Önümüzdeki dönem Kürtler üzerindeki faşizan politikalara son vermek için yeniden sizinle birlikte daha güçlü direnerek, bu sistemin kirli politikalarını ortaya çıkarmak için elimizden geleni ortaya koyacağız.”

“KAYYUMU DEFETMENİN ZAMANI GELDİ GEÇTİ”

“Biz dilimizi, kültürümüzü yaşatmak istiyoruz. İrademizle seçtiğimiz yerel yönetimleri yönetmek istiyoruz. Bu kayyumu defetmenin zamanı geldi geçti. Bu kayyumcu sistem Kürt düşmanıdır. Kayyum sistemi diyor ki hepimiz tekiz, Türk’üz. Hayır, biz Kürt’üz, barış arayan bir sistemiz. Kayyum sistemi bizi Türkleştiremeyecek. Kayyum sistemi belediye gelirlerini talan edemeyecek. Batman ve Amed halkının değerleri talan ediliyor, büyük yolsuzluklar yapılıyor. Batman’da artık toprak bırakmadılar, mezarlıklarımızı satıyorlar. Önümüzdeki dönemde Kürt karşıtı sisteme, Toros ittifakına geçit vermeyeceğiz. Yeniden belediyeleri Kürt evlerinin evi, kapısı yapacağız. Ben Batman halkının bu duruşu yeniden ortaya koyacağına inanıyorum…

Batman halkının bir daha güçlü bir şekilde ayağa kalkarak, buradaki bedellere layık çalışma yürüterek, Batman’ı kendi layıkına çevireceğini düşünüyoruz. Önümüzdeki günlerin direnişle, mücadele ve örgütlemeyle geçeceğine olan inançla hepinize başarılar diliyorum.”

kaynak: evrensel

Yorumlar kapalı.

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Batman Burada ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!