İHD: Gözaltında kaybedilenleri aramaktan vazgeçmeyeceğiz

featured

İnsan Hakları Derneği (İHD) Batman Şubesi Gözaltında Kayıplara Karşı Komisyonu, Uluslararası Zorla Kaybedilenler Günü dolayısı ile yazılı açıklama yaptı.

30 Ağustos’un Birleşmiş Milletler (BM) tarafından 2011 yılından beri Uluslararası Zorla Kaybedilenler Günü olarak anıldığı belirtilen açıklamada, “30 Ağustos’ta kayıplar sorununa, gözaltında kaybedilenlere ve kaybedilenlerin yakınlarının yaşadıklarına dikkat çekmek amacıyla dünyanın dört bir yanında etkinlikler düzenleniyor” denildi.

Her 30 Ağustos’ta zorla kaybetmelerin sorumlularının yargılanması için devletlere çağrılar yapıldığına vurgu yapılan açıklamada, “30 Ağustos aynı zamanda kayıp yakınları ile dayanışmanın da çağrısıdır. Zira uluslararası insan hakları içtihadına göre kaybedilen kişinin akıbetinin karanlıkta bırakılması ailesi için işkence olarak değerlendirilir” ifadeleri kullanıldı.

“Yaşadık, tanık olduk biliyoruz: Faillerden hesap sorulmamasının kayıp yakınları üzerinde, çıplak şiddet kadar yıkıcı bir etkisi vardır” denilen açıklamanın devamı şöyle: “Gözaltında kaybetme eyleminin hukuken suç olduğunun tespiti ve cezasız bırakılmayacağı güvencesi, kayıp yakınları üzerindeki yıkımı azaltır; yaralarının iyileşmesine katkı sunar.”

Yorumlar kapalı.Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Batman Burada ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!