İHD, Timok köyünde yaşanan hak ihlaline ilişkin açıklama yaptı

featured

İnsan Hakları Batman Şubesi, Batman’ın Kozluk ilçesine bağlı Gümüşörgü (Timok) köyünde ikamet eden Yahya Karabaş isimli köylünün, yaşadığı hak ihlali ve işkenceye ilişkin açıklamada bulundu.

İHD dernek binasında yapılan ve Yahya Karabaş isimli köylünün de hazır bulunduğu açıklamada, Karabaş’ın İHD’ye verdiği beyan okunduktan sonra yapılan açıklamada, “İlimiz Kozluk İlçesi Gümüşörgü/Tımok Köyünde gerçekleşen işkence ve kötü muamele olaylarını kınıyoruz. Gümüşorgü Jandarma Karakolu yetkilileri tarafından köy sakinlerine karşı kaba dayak, hakaretler ve ‘’köyünüzü de sizi de yakacağız!’’ şeklindeki tehditleri olmuştur. 31.03.2022 tarihinden itibaren köye giriş çıkışlar hukuksuz bir şekilde yasaklanmış, köylülerin iletişimi kısıtlanmıştır. Yapılan bu uygulamalar sebebiyle devletin yetkili organlarını sorumluluk alma bilici ile hareket etmeye ve bir daha böylesi olayların yaşanmaması için gerekli işlemleri almaya çağırıyoruz. Bilinmelidir ki işkencenin hiçbir haklı gerekçesi yoktur. İşkence bir insanlık suçudur.” ifadeleri kullanıldı.

Batman’ın Kozluk ilçesine bağlı Tımok (Gümüşörgü) köyünde 31 Mart tarihinde Gümüşörgü Jandarma Karakolu’nun yürütmüş olduğu bir soruşturma kapsamında ev baskınları düzenlenmiş, baskında 15 kişi gözaltına alınmıştı.

Yorumlar kapalı.Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Batman Burada ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!