İHD’den Batman M Tipi Cezaevi önünde açıklama

featured

10-17 Aralık İnsan Hakları Haftası etkinlikleri kapsamında hasta mahpusların sağlık durumu ve taleplerinin yerine getirilmesi için Batman M Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu önünde İnsan Hakları Derneği Batman Şubesi tarafından basın açıklaması gerçekleştirdi.

Açıklamaya Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD), Medeniyetler Beşiğinde Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma, Dayanışma, Birlik ve Kültür Derneği (MEBYA-DER), Batman Barosu, Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) yöneticileri katıldı.

İHD'den Batman M Tipi Cezaevi önünde açıklama

Batman M Tipi Kapalı Cezaevi önünde yapılan açıklamayı İHD Hapishane Komisyonu Sözcüsü Av. Sinan İslam Gegin okudu.Cezaevlerinde ağır ve ciddi ihlallerin yaşandığına dikkat çeken Gegin, cezaevlerinin, “insan hakları ihlal merkezlerine” dönüştüğünü belirtti. Gegin, “Türkiye hapishanelerinde; mahpuslar hastalık ve diğer nedenlerle yaşamını yitirmeye devam etmekte, sevk ve sürgünler, işkence ve kötü muamele, tecrit ve izolasyon, ailelerle görüş engelleri, haberleşme haklarının engellenmesi, keyfi disiplin soruşturmaları gibi çok sayıda hak ihlali yaşanmaktadır” dedi.

Cezaevlerinde yaşanan açlık grevleri ve hasta tutsakların durumuna da dikkat çeken Gegin, yaşanan hak ihlallerin giderilmesi için güvenlikçi politikalardan vazgeçilerek insan haklarını ve evrensel kuralları merkezine alan bir anlayışın geliştirilmesi gerektiğini vurguladı.

Yorumlar kapalı.

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Batman Burada ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!